Коли марсоходу Сuriosity найкраще шукати метан на Марсі?

Вчені шукають найкращі умови для взяття марсоходом Сuriosity проб метану, що виходить з-під поверхні Марса. У цьому їм допоможе нове комп’ютерне моделювання, яке показує його рух у ґрунті планети.

Метан на Марсі
Метан на Марсі. Джерело: John P. Ortiz 2022

Метан на Марсі

Відтоді як 20 років тому в атмосфері Марса вперше виявили метан, науковці намагаються з’ясувати його походження і те, як він транспортується Червоною планетою. Вимірювання зразків атмосфери, зібраних марсоходом NASA Curiosity в кратері Гейла, показують коливання його рівня протягом днів і сезонів, але точно визначити час і причини цих коливань складно.

Ці викиди, можливо, спричинені підземними мікроорганізмами, могли б стати важливим доказом існування життя на Марсі. Однак відбір зразків виснажує обмежені ресурси Curiosity, тому визначення причин коливань і часу для найкращого відбору зразків має першорядне значення.

Згідно з нещодавнім дослідженням, проведеним під керівництвом Джона Ортіса, докторанта з екологічної інженерії в Університеті Джона Гопкінса, барометрична накачка може бути відповідальною за надходження газів з-під поверхні планети в її атмосферу через нерегулярні, але передбачувані інтервали часу. Цей природний механізм може містити цінну інформацію для місії Curiosity, яка триває вже 11-й рік.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 2021 (182)

До товару

Комп’ютерне моделювання процесів

Барометрична накачка — це процес, в якому коливання атмосферного тиску можуть витягувати гази з підземних гірських порід на поверхню. Як і на Землі, щоденні зміни атмосферного тиску на Марсі значною мірою спричинені нагріванням від Сонця: вночі прохолодне повітря має вищий тиск, а тепліше повітря вдень — нижчий. Ґрунт може, по суті, «видихати» гази, такі як метан, виштовхуючи їх на поверхню через тріщини, коли атмосферний тиск низький, і втягувати їх назад під землю, коли тиск повітря високий.

Для свого дослідження вчені використовували комп’ютерні моделі, щоб змоделювати, як гази рухаються під поверхнею Марса, а також як вони змішуються в атмосфері. Потім дослідники порівняли змодельовані концентрації метану з вимірами марсохода Curiosity. Оскільки погода та атмосферний тиск на Червоній планеті набагато менш хаотичні, ніж на Землі, вчені змогли зробити прогнози щодо рівнів атмосферного метану з часом.

Результати дослідження

Одним із важливих результатів комп’ютерних симуляцій дослідників став викид метану безпосередньо перед сходом Cонця на Марсі — інформація, яка може допомогти Сuriosity у проведенні серії експериментів з відбору проб атмосфери у межах поточної кампанії з вивчення коливань вмісту метану в кратері Гейла.

Робота науковців пропонує кілька ключових часових вікон для збору даних, якими міг би скористатися марсохід Сuriosity. Вчені вважають, що вони дають найкращі шанси обмежити час коливань метану, і сподіваються наблизити нас до розуміння того, звідки він береться на Марсі.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів