Кільця астероїда між орбітами Сатурна й Урана утримує невидимий об’єкт

Нещодавно виявлений супутник, який непомітний із Землі, може мати важливу роль у формуванні кілець навколо 10199 Харікло — малого астероїда, що обертається між орбітами Сатурна й Урана. Такий висновок робить команда астрономів, яка дослідила динаміку цих кілець.

Харікло
Ілюстрація об’єкта 10199 Харікло з кільцями. Зображення: Space Engine

10199 Харікло є одним із Кентаврів — групи крижаних тіл за Юпітером. З його розмірами близько 300 км у поперечнику він визначається як найбільший із цієї групи. Також в об’єкта було помічено два кільця, вперше виявлені у 2013 році, які потім детальніше розгледів James Webb. Ширина першого кільця становить 6–7 км, а другого — 2–4 км, вони розділені проміжком у 9 км.

10199 Харікло
Ілюстрація об’єкта 10199 Харікло з кільцями. Зображення: Space Engine

Недавнє дослідження, опубліковане в The Planetary Science Journal, вказує на можливість того, що супутник відповідає за формування та утримання кілець 10199 Харікло. Команда використовувала симуляцію N-тіла, моделюючи рух мільйонів частинок, що становлять кільця. За результатами дослідження, супутник на орбіті Харікло повинен мати діаметр приблизно 6 км. Його гравітаційний вплив може бути ключовим елементом, що утримує кільця в тонкій формі, оскільки планетарні кільця мають тенденцію розсіюватися з часом.

Покриття Харікло фонової зорі
Покриття Харікло фонової зорі. Джерело: NASA

Науковці також визначили, що кільця Кентавра розташовані на межі мінімальної відстані від тіла, на якому вони формуються. Нижче цієї межі матеріал кілець починає падати на об’єкт під впливом сили тяжіння.

Аманда Сікафуз, провідна авторка дослідження, зазначає, що механізми формування кілець навколо малих об’єктів ще не досліджені належним чином. Дана робота надає можливий механізм формування тонких кілець, а саме — вплив супутника.

Отримані JWST спектри Харікло та його кілець
Отримані JWST спектри Харікло та його кілець. Джерело: NASA

Для наступних досліджень потрібні нові спостереження, щоб підтвердити наявність супутника та його вплив на кільця 10199 Харікло. Потужності нинішніх телескопів недостатньо для його виявлення. Тому для розгадування цієї таємниці може знадобитися нова космічна місія чи непрямі методи дослідження.

Раніше ми повідомляли про те, що у кандидата в карликову планету знайдені кільця.

За матеріалами gizmodo.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine