Катаклізмічна змінна може містити коричневий карлик

Астрономи знайшли нову катаклізматичну систему, яка час від часу вибухоподібно змінює свою яскравість. У цьому випадку вони передбачають, що партнер білого карлика може бути коричневим.

Катаклізмічна змінна
Катаклізмічна змінна. Джерело: www.cnet.com

Нова катаклізмічна змінна

Міжнародна команда астрономів повідомляє про відкриття нової катаклізмічної змінної. Система, яка отримала позначку SRGeJ041130.3+685350 (або скорочено SRGeJ0411), має орбітальний період близько 100 хвилин, і до її складу можна ввійти. Результати дослідження детально описані у статті, опублікованій 4 січня в Щомісячних повідомленнях Королівського астрономічного товариства.

Катаклізмічні змінні (КЗ) — це подвійні зоряні системи, що складаються з білого карлика та зорі головної послідовності, які перебувають близько одна до одної. З останньої на залишок наднової постійно перетікає речовина.

Час від часу її стає забагато і поверхня білого карлика вибухає, а астрономи бачать збільшення яскравості у багато разів і повертають її до норми за якийсь час. Ці об’єкти знайдені у багатьох місцях, таких як центр галактики Чумацький Шлях, околиці Сонця, а також у відкритих і кулястих скупченнях.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Що відомо про нововідкриту систему?

SRGeJ0411 була відкрита під час всесвітнього огляду SRG/eROSITA і визначена як кандидат у змінні за рахунок високого відношення рентгенівського до оптичного потоку на рівні 0,6. Його видимий спектр демонструє помітні лінії емісії водню та гелію, що є типовим для катаклізмів.

Згідно з дослідженнями, SRGeJ0411 має орбітальний період у 97,53 хвилини. Розмір білого карлика у системі складає лише один відсоток від розміру Сонця, а його маса оцінюється в 0,84 сонячних. Температура поверхні дорівнює 13 790 К.

Щодо іншого компонента системи SRGeJ0411, то це може бути коричневий карлик. Об’єкт має радіус менш ніж 0,11 сонячного, масу в 0,04 маси Сонця, а його температура оцінюється в 1800 К.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів