Камера темної енергії зазнімкувала прелюдію до злиття галактик

Представлене зображення було отримано Камерою темної енергії (DECam), встановленою на 4-метровому телескопі Віктора Бланко в Міжамериканській обсерваторії Серро-Тололо в Чилі. Воно демонструє пару галактик, які незабаром розпочнуть своє злиття.

Галактики NGC 1531 і NGC 1532. Джерело: CTIO/NOIRLab/DOE/NSF/AURA; R. Colombari, M. Zamani & D. de Martin (NSF’s NOIRLab)

Основний об’єкт на знімку DECam, це спіральна галактика NGC 1532. Вона розташована на відстані близько 55 млн світлових років від Землі в напрямку південного сузір’я Ерідана. На фото добре видно її розмашисті спіральні рукави. Один із них опускається вниз, тоді як інший тягнеться вгору у напрямку до яскравого об’єкта, що нависає над NGC 1532. Це менша за розмірами карликова галактика-компаньйон NGC 1531.

Зараз обидві галактики перебувають у стадії, яку можна образно порівняти з одностороннім перетягуванням каната. Більш масивна NGC 1532 поступово підтягує до себе NGC 1531 і в майбутньому повністю її поглине. Втім, попри свої малі розміри, карликова галактика теж чинить помітний гравітаційний вплив на свою більшу супутницю. Крім спотвореного спірального рукава, він проявляється в «мості», що з’єднує їх. Він складається з газу та пилу, які були вирвані приливними силами. Крім того, гравітаційна взаємодія також викликала сплески зореутворення в обох галактиках.

Це одностороннє космічне перетягування каната є наочним прикладом того, як великі галактики зростають і еволюціонують, поглинаючи своїх менших за розмірами сусідів та їхню речовину. Наш Чумацький Шлях не є винятком. Астрономи знайшли в його гало сліди цілої низки галактик, поглинених у далекому минулому.

Процес поглинання меншої галактики-компаньйона разюче відрізняється від злиття двох спіральних галактик порівнянного розміру. В останньому випадку вони стикаються, утворюючи абсолютно нову галактику з власною формою та характеристиками. Саме таке майбутнє чекає на наш Чумацький Шлях, коли через чотири мільярди років він почне злиття з галактикою Андромеди.

За матеріалами https://noirlab.edu

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Геомагнітна тривога: вчені попередили про полярні сяйва 24 липня
Тариф Starlink за 1,25 млн доларів пропонує доступ до інтернету на швидкості 8 Гбіт/с
Класична спіраль: Hubble зазнімкував галактику без перетинки
Темна енергія слабшає: вчені отримали суперечливі дані про найзагадковішу силу Всесвіту
Пожежа на стартовому майданчику знищила ракету компанії ABL Space
Таємничі темні комети можуть бути джерелом походження води на Землі
Місяць повільно віддаляється від Землі й починає впливати на нас
Juno зробив дивовижне фото Юпітера
Новий квантовий комп’ютер встановив рекорд швидкості дії
Blue Origin демонструє технологію вертикальної посадки ракети New Glenn: відео