Juno надіслав дивовижні фото штормів на Юпітері

Апарат Juno надіслав неймовірні світлини велетенських штормів, що вирують на північному полюсі Юпітера. Вони видаються мирними, але насправді динамічно взаємодіють, хоча і не зливаються.

Космічний апарат Juno біля Юпітера
Космічний апарат Juno. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Дивовижні фото штормів на газовому гіганті

Апарат Juno передав дивовижну світлину північного полюса Юпітера. На ній видно танок штормів, які з’єднуються і взаємодіють між собою. Здаля вони здаються просто красивим візерунком, хоча насправді вирують із силою, якої вітер на Землі не може досягнути.

Фото штормів було зроблене Juno під час 43 близького проходження 5 липня. У момент знімкування апарат перебував на відстані всього 25 100 км від верхівок хмар Юпітера. Полюси гігантської планети зорієнтовані так, що ми можемо спостерігати їх тільки обмежений час.

Шторми на Юпітері можуть сягати 50 км заввишки та сотень кілометрів в діаметрі. Розуміння механізму їхнього утворення дозволить осягнути, як в цілому працює атмосфера гігантської планети. Тому вчених дуже цікавлять розміри, форми та кольори штормів.

Фото штормів біля північного полюсу Юпітера
Фото штормів на Юпітері. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Північний та південний полюси Юпітера

Полюси Юпітера мають незвичні атмосферні особливості. Так, південна зона містить, чи точніше, містила, шість гігантських штормів, кожен розміром зі США. Один — у центрі, а ще п’ять — навколо нього у формі правильного п’ятикутника. Вони обертаються навколо центрального урагану за годинниковою стрілкою.

Однак між прольотами Juno відбулося формування шостого циклону в районі південного полюса Юпітера. Він акуратно прилаштувався до решти й перетворив п’ятикутник на шестикутник. Що стосується північного полюса, то він іще дивніший, бо там таких колосальних штормів дев’ять. Один перебуває у центрі, а решта обертається навколо нього проти годинникової стрілки.

Взаємодія штормів
Взаємодія штормів на Юпітері. Джерело: NASA/JPL-Caltech

І всі ці шторми не зливаються в єдине ціле, як це сталося на Сатурні, де утворився його знаменитий гексагональний шторм. Замість цього навколо полярних скупчень блукають інші шторми, які активно взаємодіють між собою.

Любителі астрономії також можуть долучитися до вивчення юпітеріанських штормів. Як це зробити — докладно описано у керівництві, опублікованому в Sky at Night Magazine. А свіжі фото від Juno завжди можна знайти тут: https://www.missionjuno.swri.edu/junocam/processing

За матеріалами www.sciencealert.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine