Йод ледь не залишив Землю без озонового шару

Озоновий шар — частина атмосфери нашої планети, що захищає її від космічних променів і утворилася лише кілька сотень мільйонів років тому. Вчені припустили, що причиною затримки його утворення міг бути йод.

Озоновий шар
Озоновий шар. Джерело: www.news-medical.net

Озоновий шар

Вчені з Єльського університету провели дослідження і встановили можливі причини, чому озоновий шар не утворився одразу після того, як атмосфера Землі збагатилася киснем. Його результати опубліковані в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Озоновим шаром називається область у верхніх шарах земної атмосфери, в якій спостерігається підвищена кількість газу, що складається з трьох атомів кисню. Вона затримує значну частину ультрафіолетового випромінювання і тим самим захищає усе живе на Землі від небезпечної радіації.

Озон — достатньо цікава сполука. З одного боку, вона досить нестійка і може розпастися від цілої купи факторів: від наявності довгого ряду хімічних сполук до занадто енергійних частинок випромінювання. Але й утворюється він достатньо легко. Усе, що треба — це кисень та ультрафіолетове випромінювання.

Що відбувалося з киснем у минулому

Перші живі організми, які виробляють кисень (ціанобактерії), з’явилися на нашій планеті 2,7 млрд років тому. Здавалося, атмосфера одразу мала б почати збагачуватися киснем, а там і до озону недалеко.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №6 (181) 2020

До товару

Проте перші наземні рослини з’явилися лише 480 млн років тому. Багатоклітинні організми виникли за кілька сотень мільйонів років до того. Але це вже не дуже важливо, оскільки присутності одноклітинних живих істот на поверхні теж не знайдено. Тільки в океані, де ультрафіолетове випромінювання життю не загрожувало.

Все виглядає так, ніби майже 2 млрд років кисень був, а озон весь час кудись дівався. І тепер вчені висунули припущення, що ж саме з ним відбувалося.

Йод в океані

У новому дослідженні вчені змогли, як вони запевняють, пояснити, що ж так довго заважало утворитися озоновому шару. Вони ретельно вивчили шари гірських порід, які колись утворилися на дні океану й несуть на собі сліди його хімічного складу.

Саме вони підказали дослідникам, що винним може бути йод. Цей хімічний елемент достатньо легко вступає в реакцію з найрізноманітнішими речовинами. Зокрема, добре відомо, що його сполуки можуть активно руйнувати озон.

Взагалі-то солей йоду у воді земних океанів чимало і зараз. Проте в період між 2 та 500 млн років тому цих сполук там було значно більше. Саме з них йод потрапляв в атмосферу і руйнував озон. А потім вміст цих речовин знизився і захисна оболонка нашої планети змогла сформуватися.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів