James Webb зробив дивовижний портрет загиблої зорі

NASA опублікувала нове ефектне зображення, зроблене космічним телескопом James Webb (JWST). Він зазнімкував Кассіопею А: туманність, що утворилася на місці зорі, яка нещодавно вибухнула.

Залишок загиблої зорі

Кассіопея А давно привертає увагу астрономів. Вона розташована на відстані 11 тисяч світлових років від Землі і являє собою один із наймолодших залишків наднових у Чумацькому Шляху. Вважається, що світло від її спалаху мало досягти нашої планети приблизно 340 року. Однак в історичних хроніках немає жодних записів про цю подію. Існує припущення, що незадовго до вибуху зоря викинула велику кількість речовини. Вона щільно огорнула її та поглинула світло від спалаху.

Комбіноване зображення залишку наднової Кассіопея А за даними телескопів Chandra, Hubble і Spitzer. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Лише 1947 року астрономи виявили в сузір’ї Кассіопеї потужне радіоджерело, яке пізніше було співвіднесено із залишком наднової. У подальшому його вдалося ідентифікувати й в оптичному діапазоні. Спостереження показали, що туманність, яка утворилася внаслідок загибелі зорі, має радіус у 5 світлових років. Її речовина розігріта до температури близько 30 млн градусів і розширюється зі швидкістю 4 — 6 тисяч км/с.

Кассіопея А очима телескопа James Webb

Завдяки близькості до Землі та своїй молодості, Кассіопея А є об’єктом пильного вивчення з боку багатьох астрономів і астрофізиків. Її неодноразово знімкували як наземні обсерваторії, так і космічні телескопи, зокрема Hubble, Chandra та IXPE. Тепер же цей список поповнив і JWST. Завдяки його можливості вести спостереження в інфрачервоному діапазоні астрономи отримали неймовірне за ступенем деталізації зображення, що демонструє безліч раніше невідомих подробиць її структури.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 2021 (182)

До товару

Знімок туманності Кассіопея А, зроблений телескопом James Webb. Джерело: NASA, ESA, CSA, D. D. Milisavljevic (Purdue), T. Temim (Princeton), I. De Looze (Ghent University). Image Processing: J. DePasquale (STScI).

Фото JWST демонструє бульбашку, що розширюється, у зовнішній частині якої помітні шлейфи, відмічені помаранчевим і червоним кольорами, що містять багато теплого пилу. Вони відзначають зони, де відбулося зіткнення викинутої під час вибуху речовини зорі та навколозоряного газу і пилу.

Усередині туманності помітні нитки рожевого кольору, вкриті вузлами та скупченнями речовини, які містять багато важких елементів, таких як кисень, аргон і неон, народжених у надрах загиблої зорі. Видно також петлеподібну структуру, позначену зеленим кольором. Її природа поки що залишається загадкою для астрономів.

Варто підкреслити, що кольори на знімку JWST є штучними та не відповідають тому, що могло б побачити людське око. Кожен колір відповідає інфрачервоному випромінюванню на певній довжині хвилі.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів