James Webb знайшов найдальші органічні молекули у Всесвіті

Використовуючи космічний телескоп James Webb (JWST), астрономи виявили складні органічні молекули в галактиці, яка існувала лише через 1,5 млрд років після Великого Вибуху. Про це йдеться в статті, опублікованій у журналі Nature.

Галактика SPT0418-47 (помаранчеве кільце навколо галактики переднього плану в центрі кадру). Джерело: J. Spilker / S. Doyle, NASA, ESA, CSA

Відкриття було зроблено під час вивчення галактики SPT0418-47. Вона розташована так далеко, що ми бачимо її такою, якою вона була 12 млрд років тому. За звичайних обставин, навіть JWST з його потужним зором не вдалося б її розглянути. На щастя, астрономам прийшов на допомогу феномен, відомий як гравітаційне лінзування.

Ефект гравітаційного лінзування виникає, коли на лінії між небесним тілом і Землею перебуває якийсь вельми масивний об’єкт. Його гравітація може виступити як лінза, посиливши світло віддаленішого тіла.

Принцип гравітаційного лінзування. Джерело: S. Doyle / J. Spilker

У цьому випадку такою лінзою виступила галактика переднього плану, розташована за 3 млрд світлових років від Землі. На опублікованому дослідниками знімку, її видно як блакитний об’єкт у центрі кадру. SPT0418-47 відповідає помаранчеве кільце, що оточує її (цей ефект пояснюється викривленням напрямку руху світлових променів).

Гравітаційна лінза посилила яскравість SPT0418-47 у 30 – 35 разів, давши можливість JWST провести її спектрографічні вимірювання. Під час них астрономи виявили всередині галактики поліциклічні ароматичні вуглеводні. Вони вважаються однією з базових будівельних складових життя.

За словами дослідників, загалом поліциклічні ароматичні вуглеводні досить поширені в космосі, але ще ніколи їх не знаходили на такому ранньому етапі існування Всесвіту. Крім того, під час спостережень SPT0418-47, JWST виявив у газі, що заповнює її, сліди низки важких елементів. Судячи з усього, вони потрапили туди після загибелі зір першого покоління. Усе це свідчить про те, що ключові для формування життя умови почали складатися вже на зорі існування Всесвіту.

Раніше ми розповідали про зроблений JWST барвистий знімок галактики NCG 5068.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine