Барвиста світлина James Webb розкриває красу галактики NCG 5068

Найновіша світлина від космічного телескопа James Webb (JWST) демонструє приголомшливу картину пилу та зір, які утворюють перетинку (бар) барвистої спіральної галактики NCG 5068, розташованої на відстані 17 млн світлових років від нас. Як і Чумацький Шлях, вона має центральну смугу, яка є більш концентрованою областю зір і пилу у порівнянні з рукавами, що простягаються від центру галактики.

NGC 5068
Яскраве ядро галактики NGC 5068 видно у верхньому лівому куті. Авторство: ESA/NASA/CSA

Зображення було зроблене за допомогою двох інструментів James Webb — інструменту середнього інфрачервоного діапазону (MIRI) та камери ближнього інфрачервоного діапазону (NIRCam). Розглядаючи знімок у середньому та ближньому інфрачервоному діапазонах, JWST може виокремити такі особливості, як вихори пилу та газу, а також зорі у цій області, причому смуга галактики світиться у верхньому лівому куті зображення.

NGC 5068
Центр галактики NGC 5068 сфотографований окремо приладом MIRI. Авторство: ESA/NASA/CSA

Смуга спіральної галактики зазвичай є активною зореутворювальною областю, тому це зображення було зібрано в межах дослідження зореутворення в сусідніх галактиках. У проєкті «Фізика з високою кутовою роздільною здатністю в сусідніх галактиках» (PHANGS) беруть участь космічні телескопи James Webb і Hubble, а також інші наземні телескопи, такі як Дуже великий телескоп (VLT) і Атакамська велика міліметрова/субміліметрова антенна решітка. Це дослідження дозволяє отримувати зображення регіонів зореутворення високої роздільної здатності.

NGC 5068
Центр галактики NGC 5068 сфотографований окремо приладом NIRCam. Авторство: ESA/NASA/CSA

«Для цього проєкту James Webb зібрав зображення 19 найближчих зореутворювальних галактик, які астрономи змогли об’єднати з каталогами 10 тисяч зоряних скупчень, отриманими з Hubble, спектроскопічним картуванням 20 тис. зореутворювальних емісійних туманностей за допомогою VLT і спостереженнями 12 тис. щільних молекулярних хмар, ідентифікованих за допомогою Атакамської великої міліметрової/субміліметрової антенної решітки», — пишуть науковці.

James Webb особливо корисний для вивчення зореутворення, оскільки він працює в інфрачервоному діапазоні довжин хвиль. Це дозволяє його інструментам бачити крізь хмари пилу, які були б непрозорими в оптичному спектрі. На отриманій світлині пил представлений зеленим кольором, тоді як бульбашки міжзоряного газу позначені червоним.

Раніше ми повідомляли про те, як галактики з перетинками існували 11 млрд років тому.

За матеріалами esawebb.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine