James Webb зазнімкував зоряні феєрверки в сусідній галактиці

Астрономи, які працюють із телескопом James Webb (JWST), опублікували нове ефектне зображення. На ньому зафіксована карликова галактика NGC 4449.

Галактика NGC 4449. Джерело: ESA/Webb, NASA & CSA, A. Adamo (Stockholm University) and the FEAST JWST team

NGC 4449, також відома як Caldwell 21, розташована на відстані 12,5 млн світлових років від Чумацького Шляху у напрямку до сузір’я Гончі Пси. Вона входить до групи галактик M94, яка розташована недалеко від Місцевої групи, де знаходиться наш Чумацький Шлях.

Зображення було отримано шляхом комбінації знімків, зроблених у ближньому та середньому інфрачервоному діапазоні. Вони дали змогу виявити низку особливостей будови галактик. Яскраво-блакитні плями показують незліченні окремі зорі, а яскраво-жовті області відповідають т. зв. зоряним пологовим будинкам, де активно формуються нові світила. Яскраво-червоні регіони — це багаті воднем області, іонізовані випромінюванням новонароджених зір.

За словами дослідників, зазнімкована JWST галактика формує зорі вже кілька мільярдів років. Але зараз вона переживає справжній спалах зореутворення й народжує нові світила з набагато більшою швидкістю, ніж у минулому. При збереженні нинішніх темпів, їй вистачить запасів газу ще приблизно на мільярд років.

Зазвичай спалахи зореутворення відбуваються в центральних областях галактик. Але NGC 4449 демонструє набагато більш широкий діапазон. Нові зорі з’являються не тільки в ядрі, а й у навколишніх її потоках. Найімовірніше, подібна активність викликана взаємодією з сусідами. Вчені вважають, що недавно NGC 4449 поглинула меншу за розмірами галактику. Цим вона нагадує найперші галактики у Всесвіті, які стрімко зростали подібним чином. Оскільки NGC 4449 розташована досить близько, щоб спостерігати її в найдрібніших деталях, вона є ідеальною лабораторією для астрономів, які вивчають, що могло відбуватися незабаром після Великого вибуху.

Нагадаємо, що недавно James Webb побив власний рекорд і зазнімкував найвіддаленішу галактику у Всесвіті.

За матеріалами https://esawebb.org

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна