James Webb зафіксував небесний феєрверк навколо новонародженої зорі

NASA опублікувала знімок, отриманий космічним телескопом James Webb (JWST). Він створює враження, що космос оживає від вибухів піротехніки. Зазнімкований телескопом вогняний пісочний годинник, відзначає сцену народження протозорі.

Молекулярна хмара L1527, у центрі якої формується нова зоря. Джерело: NASA, ESA, CSA, STScI

Зафіксована JWST область, розташована на відстані близько 460 світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Тельця. Вона являє собою молекулярну хмару, відому під позначенням L1527. Просто зараз у ній формується нова зоря. За оцінками астрономів її вік становить 100 тисяч років.

У центрі знімка JWST видно яскраву червону область, в якій розташована протозоря, що зростає, з тонкою сірою смугою матерії, яка проходить через неї по горизонталі. Це акреційний диск. Він містить речовину, яка використовується для зростання протозорі. У майбутньому вона також дасть початок її планетній системі.

Частина матерії з протопланетного диска викидається зорею в протилежних напрямках уздовж осі її обертання. Вони взаємодіють з навколишньою речовиною, створюючи характерні структури, що надають форму пісочного годинника. Зоряні джети також відповідальні за ефект феєрверків: вони збуджують навколишню матерію, змушуючи її світитися.

Блакитний колір відповідає органічним сполукам, відомим як поліциклічні ароматичні вуглеводні. Сама протозоря і щільна ковдра з пилу та суміші газів, яка її оточує, представлені червоним кольором (червоні розширення, схожі на іскри — артефакт оптики телескопа). Біла область між ними являє собою суміш вуглеводнів, іонізованого неону та густого пилу.

У процесі старіння протозорі та викиду джетів вона поглинатиме, руйнуватиме і виштовхуватиме більшу частину цієї молекулярної хмари, і багато структур, які ми бачимо тут, почнуть зникати. Зрештою, коли вона закінчить набирати масу, це дивовижне видовище припинить своє існування, а сама зоря стане помітнішою в оптичному діапазоні.

Раніше ми розповідали про те, як James Webb знайшов найдальше зоряне скупчення.

За матеріалами NASA