James Webb побачив першу фазу зореутворення у ранніх галактиках

Під час аналізу зображень стародавніх галактик, зроблених телескопом James Webb (JWST), дослідники зі Стокгольмського університету виявили компактні структури. Вони дозволяють пролити світло на особливості процесів зореутворення у цю епоху.

Зроблений телескопом James Webb знімок галактичного скупчення. На врізках показані фонові галактики, чиї зображення були збільшені гравітацією скупчення. Джерело: NASA, ESA, CSA, STScI

Відкриття було зроблено завдяки використанню ефекту під назвою гравітаційної лінзи. Він виникає, коли гравітація якогось дуже масивного тіла або структури викривляє і посилює світлові промені, що проходять через її центр, діючи як гігантське збільшувальне скло. У цьому випадку роль такої лінзи зіграло зазнімковане JWST галактичне скупчення.

Коли астрономи проаналізували знімки, виявили, що гравітація скупчення збільшила зображення найвіддаленіших фонових галактик. Разом із роздільною здатністю самого телескопа це дозволило вивчити їхню будову. Зазначається, що світлу від найстарішої зі зазнімкованих JWST галактик знадобилося 13 млрд років, щоб досягти Землі.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

У ході аналізу знімків вченим вдалося виявити зоряні згустки — дуже компактні структури всередині перших галактик. Це допомогло їм вивчити зв’язок між їх створенням та еволюцією, а також збільшенням галактик через кілька мільйонів років після Великого вибуху. Раніше це було зробити неможливо.

Відкриття наочно продемонструвало можливості JWST щодо вивчення стародавніх галактик. За словами дослідників, вони сподіваються, що в майбутньому телескоп допоможе зрозуміти, як саме відбувалося їхнє формування та розвиток.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь:
https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів