Завдяки телескопу James Webb (JWST), астрономи отримали можливість вивчити внутрішню структуру сусідніх галактик з безпрецедентною роздільною здатністю. Подальший аналіз даних призвів до публікації 21 статті, які дають нове уявлення про те, як процеси зореутворення впливають на галактичну еволюцію.
Спостереження були виконані під час дослідницької програми PHANGS, метою якої є вивчення 19 найближчих спіральних галактик. У перші місяці своєї роботи JWST зазнімкував п’ять із них. Йдеться про галактики — M74, NGC 7496, IC 5332, NGC 1365 та NGC 1433.
Зроблені JWST знімки в середньому інфрачервоному діапазоні, дозволили виявити мережу високоструктурованих елементів — що складаються з пилу порожнин, які світяться, і величезних газових бульбашок, що вистилають спіральні рукави. Вона утворена в результаті активності молодих зір, які «видувають» газ і пил зі своїх околиць. У деяких ділянках галактик ці порожнини та бульбашки перекривають одна одну.
За словами астрономів, до появи JWST мережа вислизала від їхньої уваги. На знімках того ж Hubble ці області повністю затемнені. Але завдяки своїй можливості робити знімки у ближньому та особливо середньому інфрачервоному діапазоні, JWST здатний проникати через пилову завісу. Його фото демонструють, як міжзоряний пил поглинає світло новонароджених зір. Потім він випромінює його назад в інфрачервоному діапазоні, підсвічуючи складну газопилову структуру.
Також варто зазначити, що певні довжини хвиль, на яких здатний вести спостереження JWST (наприклад, 7,7 та 11,3 мкм), чутливі до випромінювання поліциклічних ароматичних вуглеводнів. Вони грають вирішальну роль у формуванні зір і планет. Ці молекули були виявлені JWST під час своїх перших спостережень за програмою PHANGS.
Раніше ми розповідали про те, як James Webb вивчив галактичне скупчення Пандори.
За матеріалами https://esawebb.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine