Ізольована та недорозвинена: знайдена «темна» галактика без жодної зорі

Астрономи випадково виявили цілу галактику, в якій присутній значний об’єм газу, але немає видимих зір. Відкриття було представлене на щорічній зустрічі Американського астрономічного товариства. Ця знахідка здається парадоксальною, але вона може призвести до рідкісного та, можливо, непередбачуваного розуміння, що ставить під сумнів наше уявлення про те, як утворюються зорі та галактики.

Це може бути перша "темна" первісна галактика
Це зоряне поле показує область простору, де немає відомих позагалактичних джерел, у якій телескоп Грін-Бенк спостерігав докази руху великої кількості нейтрального газу, проілюстровані видимими кольорами. Це може бути перша відкрита «темна» первісна галактика. Ілюстрація: NSF/GBO/P.Vosteen

Об’єкт із назвою J0613+52, розташований на відстані 270 млн світлових років від нас, є галактикою з низькою поверхневою яскравістю (LSB). Термін LSB означає, що при спостереженні з Землі вона виглядає принаймні на одну зоряну величину слабшою за яскравість звичайного нічного неба (через розсіяний газ) та має мало зірок. Хоча, за класифікацією, виявлена галактика також повинна мати принаймні кілька зір, цей об’єкт, д, здається, немає жодної, може бути ще рідкіснішою та незрозумілою темною первісною галактикою.

«Це може бути першим відкриттям галактики, яка повністю складається з первинного газу», — зауважила Карен О’Ніл, старша наукова співробітниця Обсерваторії Грін-Банк.

О’Ніл і її команда натрапили на об’єкт завдяки випадковій помилці, допущеній під час вивчення LSB. По суті, вони зрозуміли, що є розбіжність у даних між двома телескопами, які використовувала команда, що призвело до подвійної перевірки того, куди вони дивляться.

Виявивши відсутність світил у галактиці, попри наявність значної кількості газу, маса якого складає 1–2 млрд сонячних мас, науковці також визначили, що J0613+52 є надзвичайно ізольованою. Ця галактика дуже віддалена від інших, щоб їхня гравітація могла сприяти процесу утворення зір.

«J0613+52, здається, є одночасно непорушеною та недорозвиненою», — додала О’Ніл. Ця характеристика — «непорушена та слаборозвинена» — є ключовою. Вона свідчить про те, що ця «темна» галактика залишалася стабільною протягом мільярдів років свого існування, без значних гравітаційних впливів, які спричинили б конденсацію газу та утворення світил.

Лишається провести подальші спостереження для підтвердження цих висновків. Астрономи, ймовірно, шукатимуть важкі метали, що свідчать про присутність зір. Якщо їх не буде знайдено, це стане важливим доказом того, що J0613+52 справді є таємничою темною галактикою, яку так довго не вдавалося виявити.

Раніше ми повідомляли про те, що у космосі знайшли гігантське кільце з галактик.

За матеріалами bigthink.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine