Команда вчених та інженерів із Лабораторії прикладної фізики Університету Джона Хопкінса (APL) погодила фінальний дизайн апарату DART (Double Asteroid Redirection Test). Мета його місії полягає у перевірці можливості зміни орбіти малого тіла шляхом кінетичного впливу. Простіше кажучи, вчені оцінять, як позначиться на астероїді зіткнення із космічним апаратом.
Метою місії стане 780-метровий подвійний астероїд Дідім (65803 Didymos). У жовтні 2022 р. DART вріжеться в супутник Дідіма – 160-метровий астероїд S/2003 (65803) 1, також відомий під неофіційною назвою Didymoon. Очікується, що удар змінить орбітальну швидкість цього об’єкта приблизно на 0,4 мм/c. Це, своєю чергою, призведе до зміни його періоду обертання на кілька хвилин.
За зіткненням DART з астероїдом та його наслідками спостерігатимуть радари та мережа наземних обсерваторій. У 2023 р. ESA планує запустити до Дідіма місію Hera, яка досягне його у 2026 р. Європейський апарат ретельно обстежить кратер, що залишився після «рукотворного зіткнення», і проведе комплексне вивчення обох тіл системи. Ці дані доповнять результати, отримані під час наземних спостережень, і навіть допоможуть астрономам краще зрозуміти властивості та еволюцію подвійних астероїдів.
З технологічного погляду конструкція DART не відрізняється особливою складністю. Маса зонда становитиме 500 кг. На його борту не буде жодних наукових інструментів, крім камери високої роздільної здатності DRACO (Didymos Reconnaissance and Asteroid Camera for Op-nav), необхідної для навігації, наведення на астероїд Дідім та його знімання безпосередньо перед зіткненням. В якості силової установки апарат повинен використовувати ксеноновий іонний двигун NEXT (NASA Evolutionary Xenon Thruster).
У квітні наступного року NASA має формально схвалити виготовлення компонентів та складання DART. Апарат буде запущено у червні 2021 р. за допомогою ракети Falcon 9.
За матеріалами: https://www.jhuapl.edu