Інтеграція космічних технологій в агро, або як супутникові дані можуть вплинути на ринок землі

Однією зі сфер, де активно застосовується супутниковий моніторинг, є сільське господарство. Завдяки новітнім технологіям, таким як штучний інтелект та високоточні супутникові дані, сьогодні ми можемо у режимі онлайн спостерігати, що ж відбувається на полі. На гаджет надходитимуть сповіщення про стан посівів, погодні умови в регіоні та рекомендації, як покращити урожай.

Джерело: ESA

Космічні дані розширюють можливості не лише для агрохолдингів та фермерів, які безпосередньо працюють у полі. Супутникова аналітика допомагає трейдерам у побудові прогнозів щодо ціни, дозволяє кредиторам та страховим агентам визначати ставки прямо з кабінету, а державі — управляти земельними активами.

Останнє набуває особливої актуальності з огляду на запуск в Україні аграрної реформи, яка повинна скасувати мораторій на продаж сільськогосподарських угідь.

Ми спробували розібратися, як космічні технології можуть вплинути на ринок землі в Україні.

Наприкінці 2019 року міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов презентував проєкт «Відкрита земля».

Головна його мета — забезпечити прозорість земельних відносин, а також надати усім громадянам  повну інформацію про власників землі, вартість угод купівлі-продажу та оренди, концентрацію земель в одних руках тощо.

Для забезпечення прозорості, ефективності та надійності цього процесу ще у 2018 році Світовий банк за підтримки ЄС запустив в Україні проєкт супутникового моніторингу сільськогосподарських земель у межах Land Transparency.

Його реалізує з використанням космічних технологій американсько-українська компанія EOS, яка виграла тендер на обслуговування цієї складової програми. Продукція підприємства успішно реалізується  на світовому ринку як у держсекторі, так і в приватному бізнесі з 2015 року. В Україні компанія має кілька офісів та R&D центр, співпрацює з провідними університетами та науково-дослідними інститутами.

Старт розпочався із трьох областей — Київської, Миколаївської та  Львівської. А вже 2019 року фахівці EOS розробили інтерактивну супутникову карту посівів сільськогосподарських культур по всій території України.

За допомогою супутникових даних вдалося визначити фактичний розмір сільгоспугідь України, у результаті чого було виявлено, що площа аграрних ділянок більша, ніж зазначено у кадастрі. Всього полів на незареєстрованих землях майже 4,3 млн га.

Джерело: ESA

Карта дає можливість точно оцінювати площу посівів та знаходити незареєстровані землі, виявляти порушення сівообороту, а також аналізувати загальну картину культур за регіонами. Це дозволить усім учасникам ринку землі, включаючи страховиків, державні компанії та інвесторів, визначити стан полів, отримати історичні дані про окремі ділянки, їхню площу тощо.

«Можна побачити, що площа посівів ріпаку в Херсонській області, за даними супутників, складає 117,8 тис. га. Це на третину більше за інформацію у кадастрі. Або ж, на прикладі Дніпропетровської області видно 136,4 тис. га полів на незареєстрованих у Державному кадастрі землях», — розповідають експерти.

Для реалізації проєкту компанія EOS використовувала власні розробки та методи обробки великих обсягів інформації з використанням алгоритмів машинного навчання, а також дані, отримані з космічних апаратів Sentinel, програми Європейського Союзу Copernicus.

В EOS переконані, що від впровадження моніторингу сільськогосподарських земель з космосу виграють усі учасники агроринку: державний, фінансовий та інвестиційний сектори, агрохолдинги та фермерські господарства, страхові компанії, дистриб’ютори та трейдери.

«Головна мета програми — підтримка прозорості використання земельних ресурсів як державними органами, так і приватними учасниками ринку. Цей синергетичний проєкт між приватною компанією, інженерними командами, міжнародними донорами та українською владою створюють на ринку прецедент прикладного використання супутникового спостереження. Ключова метрика виконаної роботи — це прозорість. Непомітні, а часом і навмисне закриті для суспільства земні процеси, досить ефективно відстежуються з космосу», — додає Макс Поляков, керуючий партнер Noosphere Ventures і власник EOS.

Використання технологій космічного моніторингу дозволяє з високою точністю оцінити площу посівів, відстежувати стан рослин на всіх фазах росту, прогнозувати врожай на ранніх стадіях, контролювати агрооперації тощо.

За допомогою супутникових знімків можна отримати індекс вегетації для вимірювання площі, якості та розвитку рослинного покриву. Ділянки без рослинності або з малою її кількістю показані в помаранчевих тонах. Джерело: Satellite Imaging Corporation

Доступ до супутникових даних за попередні роки та аналіз величезних масивів інформації з використання найновіших технологій дозволяють проводити оцінку вартості землі.

«Ми можемо надати інформацію про те, які культури вирощувалися на конкретному полі у попередні роки та визначити сівозміну, виділити проблемні зони та деградаційні процеси на великому часовому проміжку, оцінити врожайність базових регіональних культур», — прокоментували в EOS.

Крім того, супутниковий моніторинг має сприяти розвитку ринку агрострахування. Перевагами космічного моніторингу сільськогосподарських земель уже багато років користуються провідні держави світу. Так, у Європейському Союзі замінили роботу контролерів полів; саме завдяки цій технології приймаються рішення про надання субсидій. У США за допомогою супутникових даних прогнозують урожай і аналізують ціноутворення в усьому світі.

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії