Інколи уламки космічних ракет можуть вражати пасажирські літаки

Вчені встановили, що щорічна імовірність того, що уламки ракет чи космічних апаратів десь увійдуть в зону активного повітряного руху, становить 26%. Це не означає, що раз на 4 роки з вини космічних апаратів має ставатися авіатроща, але тенденція тривожна.

Старт ракети
Старт ракети. Джерело: www.space.com

Небезпека для повітряного руху

Щорічна ймовірність того, що уламки космічних ракет знову увійдуть в атмосферу і пройдуть через жваву зону польотів, становить 26%, згідно з дослідженням Університету Британської Колумбії (UBC). Дослідження опубліковане в журналі Scientific Reports.

Хоча ймовірність потрапляння уламків у літак дуже низька, в дослідженні підкреслюється, що неконтрольоване космічне сміття може переривати польоти та створювати додаткові витрати для авіакомпаній і пасажирів.

Космічне сміття, що порушує повітряний рух, — далеко не нечуване явище. У 2022 році 20-тонний фрагмент ракети, який знову увійшов в атмосферу, змусив авіаційну владу Іспанії та Франції закрити частину свого повітряного простору.

Дослідники UBC кажуть, що зі збільшенням кількості ракетних запусків і польотів політики повинні вживати заходів.

Коли такі об’єкти, як супутники, запускаються ракетами в космос, великі частини ракет часто залишаються на орбіті. Якщо ці залишки ракетних ступенів мають досить низьку орбіту, вони можуть неконтрольовано увійти в атмосферу. Більша частина матеріалу згорить в атмосфері, але багато уламків все одно полетять до Землі.

Кількість запусків ракет і польотів зростає

Дослідники використали кількість літаків у найбільш завантажений день 2023 року і зіставили її з імовірністю повторного входження уламків ракет над різними рівнями повітряного руху, розрахованою на основі десятирічних даних. Денвер (штат Колорадо) мав найвищу щільність повітряного руху того дня — приблизно один літак на 18 км2.

Використовуючи цей пік, вони розрахували ймовірність повторного потрапляння ракетного сміття в атмосферу за різних порогових значень щільності повітряного руху. Коли вони розглянули регіони, які мають 10% від пікової щільності повітряного руху або вище, наприклад, тип активності, що спостерігається у повітряному просторі над Ванкувером-Сіетлом, вони виявили 26% ймовірності на рік повторного потрапляння ракетного сміття в цей тип повітряного простору.

У 2024 році відбулося 258 успішних запусків ракет і рекордні 120 неконтрольованих входжень в атмосферу уламків ракет, при цьому понад 2300 з них все ще перебувають на орбіті. За даними Міжнародної асоціації повітряного транспорту, у 2025 році кількість авіапасажирів зросте майже на 7%.

Експортний ризик космічної галузі

Дослідники також розрахували річну ймовірність зіткнення уламків космічної ракети з літаком — один до 430 000.

Коли уламки космічних ракет потрапляють у зайнятий повітряний простір, авіаційна влада або дозволяє польоти, або діє шляхом перенаправлення польотів чи закриття повітряного простору.

«Але чому влада взагалі повинна ухвалювати ці рішення? Неконтрольоване входження корпусу ракети в атмосферу — це вибір конструкції, а не необхідність, — сказав співавтор дослідження доктор Аарон Болі, доцент кафедри фізики й астрономії. — Космічна індустрія фактично експортує свій ризик авіакомпаніям і пасажирам».

Натомість промисловість могла б використовувати ракети, які після використання повертаються в атмосферу контрольованим чином, безпечно падаючи в океан. Таке рішення вимагає колективних міжнародних дій, вважає співавтор дослідження доктор Майкл Баєрс, професор політології Університету Британської Колумбії (UBC).

«Країни та компанії, які запускають супутники, не будуть витрачати гроші на поліпшення конструкції своїх ракет, якщо всі вони не будуть зобов’язані це робити, — сказав д-р Баєрс. — Отже, нам потрібно, щоб уряди об’єдналися і прийняли нові стандарти в цій галузі».

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Рій Дайсона може знищити життя на Землі
Другий шанс: NASA планує наступний політ Starliner 2026 року
Хто відповість, якщо Ілон Маск розіб’є базу на Місяці: правові діри космічної ери
Перший орбітальний запуск з території Європи призначено на 24 березня
Середземноморський детектор нейтрино розповідає про квантову гравітацію
Для школярів запускають онлайн-лекторій про технології Noosphere Ed&Tech
Супутник зазнімкував залишки стародавнього кратера в Австралії
Підліток замість немовля: у найвіддаленішій галактиці Всесвіту знайдено кисень
Приховані океани Марса: виявлені докази рідкої води під поверхнею
Ризик життям за 5 доларів на день: скільки отримали астронавти Starliner за 286 днів у космосі