Ingenuity допоміг ученим виміряти швидкість вітру на Марсі

Вчені використали зібрані дроном Ingenuity дані та змогли розрахувати швидкість вітру на Марсі. Вона виявилася більшою, ніж передбачали наявні моделі.

Марсіанська пилова буря (фото Mars Express). Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

Марс дуже сильно відрізняється від Землі. Четверта планета від Сонця має сувору погоду, що характеризується різкими перепадами температури, а його атмосфера приблизно в сто разів тонша за земну. Але, попри це, вона здатна підіймати глобальні пилові бурі, які можуть повністю приховувати поверхню Марса від зовнішніх спостерігачів.

Перевірка можливості апаратів важчих за повітря здійснити керований політ у марсіанській атмосфері була головним завданням дрона Ingenuity. Він успішно з ним впорався. У період з 2021 по 2024 рік Ingenuity здійснив понад 70 польотів. Попри те, що наукове навантаження місії було вельми обмежене, команда американських дослідників знайшла спосіб, як використати дані дрона для вимірювання швидкості марсіанського вітру. Для цього вони використали сам Ingenuity.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 2022 (188)

До товару

Ingenuity
Ingenuity на поверхні Марса. Джерело: NASA/JPL

Дрони створюють тягу вперед, нахиляючись у тому напрямку, в якому їм потрібно рухатися. Якщо апарат просто вертикально висить, але при цьому є вітер, він почне зміщуватися. Щоб протистояти дрейфу, дрон нахилятиметься до вітру для збереження положення щодо землі, причому при сильному зустрічному вітрі нахил збільшується.

Виміряти нахил Ingenuity виявилося досить просто завдяки наявному на його борту набору інженерних датчиків, камер і акселерометрів. Вчені проаналізували передану ними телеметрію, після чого розрахували швидкість вітру на різних висотах.

Результати виявилися несподіваними, і показали, що вітри на Марсі загалом сильніші, ніж передбачалося. Їхня максимальна швидкість досягала 25 м/c, тоді як теоретичні моделі обмежували швидкість вітру 15 м/с.

Ці дані стануть у пригоді розробникам наступних марсіанських місій, які передбачають використання дронів. Вчені також сподіваються, що зможуть використовувати цей метод для вимірювання швидкості вітру на Титані. У 2034 році на нього планують висадити дрон Dragonfly, який займеться вивченням поверхні й атмосфери супутника.

За матеріалами Phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів