Космічний прорив Індії. Як Бгарат став четвертою країною, яка зістикувала супутники на орбіті

Увечері 15 січня два безпілотні апарати ISRO здійснили стикування на орбіті. Індія стала четвертою державою, яка змогла здійснити цей найважливіший орбітальний маневр. Це має велике значення для розвитку її космічної програми.

Стикування на орбіті
Стикування на орбіті. Джерело: phys.org

Важливе досягнення Індії

Індія продовжує доводити, що вона — одна з найпотужніших космічних держав сучасності. Увечері 15 січня Два супутники Індійської організації космічних досліджень (ISRO) в межах експерименту зі стикування в космосі, або SpaDex, вчора (15 січня) успішно зустрілися на навколоземній орбіті, зробивши Індію лише четвертою країною, яка здійснила стикування в космосі. Інші три країни є важкими гравцями в космічній грі: Сполучені Штати, росія і Китай.

«Стикування космічних апаратів завершилося успішно! Історичний момент, — йдеться в повідомленні ISRO, опублікованому вчора ввечері. — Вітаємо всю команду! Вітаємо Індію!».

Технологія стикування в космосі

Місія SpaDeX була запущена індійською ракетою PSLV 30 грудня. Її головним заданням було довести, що розроблена інженерами ISRO система стикування справді працює і її можна використовувати в інших місіях.

SpaDeX складається з двох супутників, відомих як Target і Chaser, кожен з яких важить 220 кг. Спочатку передбачалося, що дует з’єднається 6 січня, але ISRO кілька разів відкладало цю спробу для проведення подальших тестів і моделювання.

Спочатку Target і Chaser успішно зблизилися на відстань15 м один від одного. Потім розпочалися маневри, які дозволили їм зблизитися до 3 м і, нарешті, здійснити стикування. Про все це ISRO повідомило у дописі на своєму офіційному акаунті в мережі Х.

Чому ця місія важлива

Успіх місії важливий з огляду на те, що вміння стикувати космічні апарати критично необхідне для космічної агенції, яка прагне більшого, ніж зараз здатна робити ISRO. Індія має великі плани. Вже найближчими роками вона планує вивести в космос корабель з екіпажем.

Далі, у 2028 році, до Місяця має стартувати апарат Chandrayaan 4. Він має привезти на Землю зразки місячних порід, а значить, у нього з великою ймовірністю будуть посадковий та орбітальний модулі, які доведеться стикувати.

Але й це ще не все. Згідно з індійськими планами, до 2035 року на орбіту мають вивести космічну станцію Бхаратья Антракіш. Тобто Індія буде мати принаймні такі ж космічні можливості, які зараз має Китай. Але для того, аби на станції могли працювати екіпажі, процес стикування має бути відпрацьований до рівня регулярної операції.

Наскільки складними є технології стикування у космосі

Хоча США, росія, Китай і тепер Індія є єдиними країнами, які стикують космічні апарати на орбіті, список суб’єктів, які продемонстрували технології стикування і/або зближення, виходить за межі цих кордонів.

Наприклад, Японія та Європейська космічна агенція (ЄКА) побудували вантажні космічні кораблі для обслуговування Міжнародної космічної станції. Вантажні кораблі ATV ЄКА самостійно пристикувалися до орбітальної лабораторії, а от японським кораблям HTV знадобилася невелика допомога: їх захопив великий роботизований маніпулятор станції.

За матеріалами www.space.com

Новини інших медіа