Hubble зазнімкував космічний «гарбуз»

Об’єкт, який можна побачити на представленому знімку телескопа Hubble, чимось нагадує гарбузовий ліхтарик, що символізує Гелловін. У нього є два «ока», він має характерний помаранчевий колір, а в його нижній частині можна розгледіти щось, що нагадує «посмішку».

Галактики NGC 2292 та NGC 2293. Джерело: NASA, ESA, and W. Keel (University of Alabama)

Але насправді перед нами — продукт злиття двох галактик, відомих під позначеннями NGC 2292 і NGC 2293. Вони розташовані на відстані 120 млн світлових років від Чумацького Шляху в сузір’ї Великого Пса. Два «ока» являють собою їхні ядра. Сумарний розмір структури, що утворилася внаслідок зіткнення, становить 109 тис. світлових років, що можна порівняти з діаметром нашої Галактики.

Особливість цього злиття полягає в тому, що і NGC 2292, і NGC 2293 класифікуються як лінзоподібні галактики. Такі об’єкти займають проміжне положення між спіральними та еліптичними зоряними системами. Вони вже позбулися більшої частини запасів газу та вже не можуть формувати нові світила, а їхні структури досить складно розрізнити. Це й пояснює характерний колір зазнімкованого об’єкта: обидві галактики переважно населені старими, порівняно холодними червоними зорями.

Утім, можливо, у майбутньому на цей об’єкт усе ж чекає фінальний спалах зореутворення. На думку фахівців, характерна структура в нижній частині диска («посмішка») є зачатком спірального рукава, що сформувався в результаті ущільнення залишених газопилових хмар. Найімовірніше, він дасть початок останньому поколінню зір новоствореної галактики.

За матеріалами https://www.nasa.gov