Hubble зазнімкував «дім наднових»

Спалахи наднових є одними з найяскравіших подій у Всесвіті. Під час них виділяється стільки енергії, скільки Сонце зможе виробити за весь час свого активного існування. Два найбільш поширені сценарії виникнення наднових — гравітаційний колапс надмасивної зорі, що вичерпала запаси свого водневого термоядерного палива або акреція речовини білим карликом з наступним переходом межі Чандрасекара.

Частота спалахів наднових у конкретній галактиці залежить від кількох факторів, найважливішим із яких є склад її зоряного населення. Наприклад за останні 400 років у нашому Чумацькому Шляху вибухнули дві наднові. Але при цьому жодна з них не спостерігалася астрономами: світло від спалахів не дійшло до Землі через газово-пилові хмари, що лежать поблизу головної галактичної площини.

Галактика NGC 5468. Джерело: ESA/Hubble & NASA, W. Li et al.

У порівнянні з Чумацьким Шляхом, спіральна галактика NGC 5468 має вигляд як справжнісінький «інкубатор» наднових. Тільки за останні 20 років у ній сталося п’ять таких спалахів, двох найпоширеніших типів. Остання з них спостерігалася минулого року.

Представлений знімок телескопа Hubble демонструє, чому NGC 5468 є зручним об’єктом для спостереження наднових. Попри велику відстань (130 млн світлових років), ця галактика повернута стосовно Чумацького Шляху практично «плиском». Отже, кожен спалах буде добре видно на тлі навколишніх зір та спіральних рукавів.

За матеріалами https://www.spacetelescope.org

Новини інших медіа
Всесвіт на межі розуміння: темна енергія та загадка нескінченного розширення
Падіння астероїдів на мертві зорі: загадковим сигналам із космосу знайшли пояснення
Японський супутник-прибиральник наблизився на 15 метрів до космічного сміття
Вчені побачили аналог молодого Чумацького Шляху в ранньому Всесвіті
Квантовий процесор Google Willow виконує обчислення у паралельних Всесвітах
Місячна коаліція на 50 країн: Панама та Австрія приєдналися до Угод Артеміди
Розслідування марсіанської авіакатастрофи: що згубило вертоліт Ingenuity
Біля іншої зорі знайшли теплий сатурн
Тепла та сонячна погода на Марсі загрожує колонізації планети
Проєкт OPAL: NASA розсекретила результати 10-річного дослідження планет-гігантів