Hubble зазнімкував блискуче кулясте скупчення

Це яскраве зображення було опубліковане на сайті місії Hubble. Знімок демонструє кулясте скупчення NGC 6540. Воно розташоване на відстані 17 тисяч світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Стрільця.

Кулясте скупчення NGC 6540 (знімок Hubble). Джерело: ESA/Hubble & NASA, R. Cohen

Кулясті скупчення подібні до NGC 6540 є одними з найдавніших об’єктів у Всесвіті. Вони являють собою групи зір, які обертаються навколо галактичного центру в якості супутників та тісно пов’язаних гравітацією. Їхнє населення може варіюватися від десятків тисяч до мільйонів світил.

Зображення NGC 6540 є композитним. Воно складене на основі даних, зібраних двома науковими інструментами Hubble — камерами WFC3 та ACS. Вони мають трохи різні поля зору, тому для знімка було взято ділянку неба, яка охоплюється обома приладами.

Можна звернути увагу, що найяскравіші зорі на знімку Hubble «прикрашені» хрестоподібними світловими візерунками, відомими як дифракційні промені. Це характерний оптичний ефект, який часто спостерігається на знімках телескопів-рефлекторів. Він виникає через дифракцію світлового потоку на розтяжках, які підтримують вторинне дзеркало.

Hubble заглянув у серце NGC 6540, щоб допомогти астрономам встановити вік, форму та структуру кулястих скупчень у центрі Чумацького Шляху. Газопилові хмари у центрі нашої галактики блокують частину світла від цих скупчень, а також злегка змінюють кольори їхніх зір, що суттєво ускладнює їх спостереження. Кулясті скупчення містять інформацію про саму ранню історію Чумацького Шляху, тому їх вивчення може допомогти астрономам зрозуміти, як відбувався його розвиток.

Ви також можете почитати про те, як телескоп James Webb зазнімкував найдальшу зорю у Всесвіті.

За матеріалами https://esahubble.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine