Hubble виявив швидкозростаючу чорну діру в ранньому Всесвіті

Астрономи за допомогою телескопа Hubble виявили надмасивну чорну діру, що швидко зростає, у ранньому Всесвіті. Вона вважається важливою відсутньою ланкою між молодими зореутворюючими галактиками та першими надмасивними чорними дірами. Досі «космічний монстр» на прізвисько GNz7q ховався непоміченим в одній із найбільш вивчених областей нічного неба. Ця область називається полем Great Observatories Origins Deep Survey-North (GOODS-North).

GNz7q
Художнє уявлення про надмасивну чорну діру GNz7q, яка розташована всередині покритого пилом ядра галактики з активним зореутворенням. Ілюстрація: NASA

Архівні дані Hubble, отримані за допомогою Advanced Camera for Surveys, допомогли команді визначити, що GNz7q існувала вже через 750 млн років після Великого вибуху. Отже, вона є однією з найстаріших чорних дір у Всесвіті з червоним зміщенням 7,6. При цьому GNz7q швидко зростає. Теорії та комп’ютерне моделювання передбачали подібні чорні діри в галактиках з раннім зореутворенням, але досі їх не спостерігали.

GNz7q
Чорна діра GNz7q є червоною точкою в центрі знімка, зробленого телескопом Hubble у Great Observatories Origins Deep Survey-North (GOODS-North)

«GNz7q — це перший приклад чорної діри, що швидко зростає, в пиловому ядрі галактики в епоху зореутворення. Вона також є наймолодшою надмасивною чорною дірою, відомою у Всесвіті», — пояснив Сейджі Фудзімото, астроном з Інституту астрономії, фізики та геофізики Нільса Бора в Копенгагені.

Загадка сучасної астрономії

Одна з найвидатніших загадок сучасної астрономії звучить так: як надмасивні чорні діри, маса яких у мільйони або мільярди разів перевищує масу Сонця, стали такими величезними й так швидко?

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Сучасні теорії пророкують, що надмасивні чорні діри починають своє життя в огорнених пилом ядрах галактик з активним зореутворенням. Потім вони починають активно поглинати навколишній газ і пил, що перетворює їх на надзвичайно яскраві квазари. Хоча ці пилові галактики з активним зореутворенням і квазари, що світяться, вкрай рідкісні, вони були виявлені у ранньому Всесвіті.

GNz7q може бути недостатньою ланкою між цими двома класами об’єктів. Ця чорна діра володіє обома аспектами галактики з активним зореутворенням і квазаром. Також у GNz7q відсутні різні особливості, які зазвичай спостерігаються у типових, дуже яскравих квазарів, що відповідають випромінюванню акреційного диска надмасивної чорної діри. Швидше за все, це пояснюється тим, що центральна чорна діра в GN7q є молодою. Ці властивості ідеально збігаються з молодим квазаром перехідної фази, що передбачало моделювання.

За матеріалами NASA

Нагадаємо, що раніше вчені виявили, що подвійні зорі іноді маскуються під чорні діри.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів