Hubble виявив скупчення чорних дір зоряної маси

NGC 6397 — не тільки одне з найближчих до Сонячної системи, а й одночасно одне з найстаріших кулястих скупчень Чумацького Шляху. Воно розташоване на відстані 7800 світлових років у сузір’ї Жертовника та містить 400 тис. зір. За оцінками астрономів, його вік становить близько 13,4 млрд років. Це означає, що скупчення сформувалося всього через 400 млн років після Великого Вибуху.

Кулясте скупчення NGC 6397 (фото Hubble). Джерело: NASA, ESA, and T. Brown and S. Casertano

У процесі вивчення траєкторій зір NGC 6397 команда французьких дослідників виявила сліди присутності в ньому невидимого компонента. Астрономи припустили, що скупчення містить чорну діру середньої маси. Такі об’єкти вважаються перехідною ланкою між чорними дірами зоряних мас (що утворюються внаслідок колапсу масивних світил) і надмасивними чорними дірами, розташованими в центрах більшості відомих галактик.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Для перевірки своєї гіпотези астрономи залучили телескопи Hubble та Gaia. Вони показали, що прихована маса не є точковою, а розподілена по центральній частині скупчення. Отже, йдеться не про один дуже важкий об’єкт, а про безліч менш масивних тіл.

Відомо, що внаслідок гравітаційної взаємодії важчі (а отже, недовготривалі) зорі скупчуються в ядрах кулястих скупчень, тоді як легші «виштовхуються» на периферію. Виходячи з цього, астрономи дійшли висновку, що невидимий компонент NGC 6397 — це залишки загиблих світил (білі карлики, нейтронні зорі та чорні діри зоряної маси). Їхню загальну масу оцінюють у 1000-2000 сонячних. Подальше моделювання показало, що його основну частину мають становити чорні діри. Два дослідження, виконані іншими колективами вчених, також підтвердили, що в ядрах кулястих скупчень мають домінувати чорні діри зоряної маси.

За матеріалами https://esahubble.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів