Hubble показав один день із життя спіральної галактики

Астрономи, які працюють із телескопом Hubble, поділилися новим знімком. На ньому можна побачити яскраву галактику NGC 5042.

Спіральна галактика NGC 5042. Знімок зроблено космічним телескопом Hubble. Джерело: ESA/Hubble & NASA, D. Thilker

NGC 5042 розташована на відстані приблизно 48 млн світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Гідри. Вона класифікується як спіральна галактика перехідного типу. Такі об’єкти займають проміжне положення між галактиками з перетинкою, на кшталт нашого Чумацького Шляху, та галактиками без перетинок.

Для отримання портрета NGC 5042 Hubble спостерігав її в шести діапазонах довжин хвиль — від ультрафіолетового до ближнього інфрачервоного. Центр галактики кремового кольору заповнений старими холодними зорями, а ось спіральні рукави, навпаки, прикрашені розсипами молодих блакитних зір.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Мабуть, головною особливістю NGC 5042 є «колекція» яскраво-рожевих хмар, що розкидані по її спіральних рукавах. Ці хмари називаються областями H II. Вони являють собою хмари гарячої плазми, чия протяжність може вимірюватися сотнями світлових років. Їхній характерний рожевий колір пояснюється світінням атомів водню, іонізованих потужним ультрафіолетовим випромінюванням. Його джерелом є новонароджені світила, що сформувалися всередині областей H II.

Області H II виникають у великих хмарах газоподібного водню, і тільки гарячі та масивні зорі виробляють достатньо високоенергетичного світла, щоб змусити його світитися. Зорі, здатні створювати області H II, живуть кілька мільйонів років — всього лише мить за галактичними масштабами. Тож, по суті, знімок Hubble являє собою портрет швидкоплинного дня з життя цієї галактики.

Що стосується витягнутих жовто-помаранчевих об’єктів, розкиданих по всьому зображенню — це фонові галактики, розташовані набагато далі, ніж NGC 5042. На знімок також потрапив і набагато ближчий об’єкт: зоря, що знаходиться в нашому Чумацькому Шляху. Вона розташована у верхній частині кадру, її можна впізнати за дифракційними променями.

Раніше ми розповідали про те, як Hubble підняв завісу таємниці туманності Вуаль.

За матеріалами Esahubble

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів