«Хробача» повня: чим особлива та коли спостерігати березневу повню?

25 березня 2024 року настане перша повня цієї весни. Інколи її називають «хробачою». Також у цей день спостерігатиметься місячне затемнення та мікромісяць. Ми підготували для вас пояснення, що все це означає.

Хробача повня
«Хробача» повня

«Хробача» повня

Фази Місяця повторюються з періодичністю в середньому 29,53 доби. Коли наш супутник повертається до Землі тим боком, який повністю освітлюється Сонцем, настає момент, який ми називаємо повнею. Наступного разу це станеться 25 березня 2024 року.

Це буде перша повня весни, у деяких джерелах її називають «хробачою». Ця назва прийшла до нас зі США. Точніше, її першоджерелом є видання Old Farmer’s Almanac, призначене для тамтешніх фермерів.

Походження назви приписують якомусь з автохтонних народів Північної Америки, який нібито помітив, що саме в цей час після зими з’являються хробаки. Проте чи то йдеться про дощових черв’яків, чи про личинок якихось комах — джерела дійти згоди не можуть. У будь-якому разі, в Україні у цей день очікувати на нашестя безхребетних не варто.

Де буде видно місячне затемнення
Де буде видно місячне затемнення. Джерело: earthsky.org

До речі, різні народи Північної Америки вживають для позначення цієї повні інші назви, що зазвичай пов’язані з птахами — гусаками, орлами та воронами. Це має більше сенсу, ніж хробаки, з огляду на те, що в цей час птахи дійсно повертаються із зимівлі.

У Китаї цю повню називають «сонною», а у Південній півкулі вона взагалі «жнивна». Останньому не треба сильно дивуватися, адже там усі пори року протилежні тим, до яких ми звикли у Північній півкулі.

Що можна побачити під час березневої повні?

Сама повня спостерігатиметься в понеділок, 25 березня, о 9:00 за київським часом. Саме тоді освітленість місячного диска стане максимальною. Однак треба пам’ятати, що це буде мікромісяць — наш супутник саме перебуватиме в апогеї, найдальшій від Землі точці своєї орбіти. Відстань до нього буде майже максимальною, а сам він здаватиметься трохи меншим, ніж зазвичай.

Крім того, цього дня буде спостерігатися місячне затемнення. Воно буде півтіньовим, тобто місячний диск не ставатиме червоним, лише трохи потьмянішає.

Сходження Місяця 25 березня
Сходження Місяця 25 березня. Джерело: stellarium-web.org

Земна півтінь почне накривати диск Місяця о 6:52 за київським часом, близько 9:12 затемнення досягне максимуму у 95%, а вже об 11:32 все закінчиться. В Україні це явище побачити буде неможливо, бо диск нашого супутника сховається за горизонтом ще до 6-ї ранку.

Тож спостерігати за всіма переліченими вище фазами можна буде лише з крайнього заходу Європи, у Північній та Південній Америках, а також у Новій Зеландії. Якщо ж ви хочете помилуватися «хробачою» повнею в Україні, то найкраще зробити це в ніч із 24 на 25 березня.

У Києві Місяць з’явиться на небі ще о 17:29 і до настання повної темряви вже встигне трохи піднятися над обрієм. Перебуватиме він при цьому в сузір’ї Діви. Спостерігаючи за ним протягом ночі, жодного затемнення ви, звичайно, не побачите, але в усьому іншому картина не буде сильно відрізнятися від тієї, яку спостерігатимуть вранці у тих місцях, де наш природний супутник сховається за горизонтом уже після входу в земну півтінь.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine