Хрещення вогнем: SpaceX успішно пройшов через атмосферу та приводнився

Компанія SpaceX здійснила четверте випробування нового космічного корабля Starship. Воно завершилося успіхом. Їй вдалося вирішити практично всі поставлені завдання.

Успішне приводнення Super Heavy

Starship був запущений з космодрому Starbase в Техасі, що належить SpaceX. Під час старту у прискорювача Super Heavy відключився один із 33 двигунів Raptor. Але це не мало помітного впливу на політ.

Четвертий запуск Starship. Джерело: SpaceX

Прискорювач Super Heavy успішно відпрацював свою ділянку, після чого відокремився від корабля. Далі він скинув 9-тонний перехідний відсік, виконав маневр повернення та приводнився в Мексиканську затоку. Щоправда, під час фінального гальмівного маневру у прискорювача знову відключився один із двигунів, але це, знову ж таки, не стало критичною проблемою. Super Heavy здійснив м’яке приводнення, що стало великим успіхом для SpaceX. Під час попередніх спроб прискорювач або вибухав, або компанія втрачала з ним зв’язок.

Що стосується Starship, то він був виведений на суборбітальну траєкторію. Корабель пролетів над Атлантичним океаном і Африкою, після чого увійшов в атмосферу на швидкості 7,4 км/c.

Starship проти земної атмосфери

Цей етап був ключовим для місії. Фахівці хотіли дізнатися, як корабель поводитиметься в умовах входу в атмосферу та наскільки ефективно проявить себе теплозахист. Перед запуском вони навіть зняли зі Starship пару плиток теплозахисного покриття, а ще одну пошкодили. Це було зроблено навмисно, щоб отримати максимум даних.

На відміну від попереднього польоту, коли корабель втратив орієнтацію, цього разу Starship увійшов в атмосферу під правильним кутом. Весь цей час SpaceX продовжувала вести трансляцію, що дало змогу побачити, як навколо корабля утворилася хмара плазми. На піку теплозахисний екран корабля, що складається з 18 тисяч плиток, розігрівся до температури 1400 градусів Цельсія.

У якийсь момент щонайменше один із закрилків Starship почав руйнуватися. Його уламки пошкодили камеру, що дуже ускладнило подальше спостереження за спуском.

Але попри всі пошкодження, Starship вдалося зберегти керованість. Корабель успішно пройшов через атмосферу, виконав маневр перевороту й активував двигуни, приводнившись у води Індійського океану.

Попри те, що фахівцям ще тільки належить проаналізувати величезний обсяг отриманої під час польоту інформації, вже зараз можна сказати, що це великий успіх для SpaceX. Компанії вдалося успішно вирішити два ключові завдання, які не вдалися під час минулого тесту. І хоч Starship і отримав пошкодження під час входу в атмосферу, корабель не загинув. Усе це означає, що під час наступного тесту ми явно можемо розраховувати на те, що SpaceX поставить ще більш амбітні завдання. Адже її головна мета — це успішне повернення на Землю та повторне використання Starship і Super Heavy.