Хакери вивели з ладу радіотелескоп ALMA

Масив радіотелескопів ALMA призупинив наукові спостереження через атаку хакерів. Про це повідомляється у твіттер-акаунті обсерваторії.

Значення обсерваторії ALMA

ALMA є найбільшим астрономічним інструментом Землі. Він являє собою комплекс із 66 антен (54 антени діаметром дванадцять метрів та 12 антен діаметром сім метрів), розміщених на території плато Чанхнатор у Чилі на висоті понад п’ять кілометрів над рівнем моря. Їхня ключова особливість полягає в мобільності. Залежно від поставленого завдання антени можна пересувати одна щодо одної, виддаляючи на відстань до 16 км. Для цього використовуються два спеціальні стотонні транспортери.

Чумацький шлях і положення його центральної чорної діри на тлі комплексу ALMA. Джерело: ESO/José Francisco Salgado (josefrancisco.org), EHT Collaboration

Антени ALMA фіксують сигнали в міліметровому та субміліметровому діапазонах і здатні працювати в режимі інтерферометра, як єдиний інструмент. Обсерваторія є однією з найважливіших інструментів сучасної астрономії. Вона використовується для вивчення туманностей, регіонів активного зореутворення, пошуку новонароджених екзопланет, а також взяла участь в отриманні історичного знімка тіні чорної діри.

Кібератака проти ALMA

Хакерська атака на ALMA відбулася 29 жовтня 2022 року. Згідно з повідомленням представників обсерваторії, вона не призвела до пошкодження обладнання чи витоку наукових даних. Проте, вона паралізувала роботу комплексу. Через це керівництву обсерваторії довелося призупинити всі спостереження, а також використання сайту телескопа та внутрішньої електронної пошти.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Наразі невідомо, коли ALMA зможе відновити спостереження. Востаннє таке тривале призупинення роботи комплексу відбулося у 2020 році через пандемію COVID-19.

Хакери становлять загрозу не тільки для наземної інфраструктури, а й для космічних апаратів. Докладніше про це можна дізнатися з нашої статті «Як знищити супутник без єдиного пострілу».

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів