«Гори» на нейтронних зорях можуть створювати брижі в просторі-часі

Учені встановили, що гори на поверхні нейтронних зір здатні створювати гравітаційні хвилі. Їх вивчення може надати унікальну інформацію про внутрішню будову цих об’єктів.

Нейтронна зоря в уявленні художника. Джерело: ESA

Нейтронні зорі являють собою залишки світил, які колапсували. Вони є одними з найщільніших об’єктів у Всесвіті — їхня щільність у трильйон разів перевищує щільність свинцю. При діаметрі в кілька десятків кілометрів, маса нейтронної зорі може бути порівнянна з масою Сонця.

Попередні дослідження показали, що поверхня нейтронної зорі може мати нерівності. Хоча висота цих «гір» вимірюється міліметрами, вони повинні мати величезну масу.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Шкарпетки Космічна Капібара – Маленькі Капі

До товару

Під час нового дослідження вчені з Університету Індіани та Інституту гравітаційної фізики Товариства Макса Планка дійшли висновку, що нейтронні зорі можуть мати схожість із супутниками планет-гігантів, таких як Європа та Енцелад, під крижаними поверхнями яких ховаються великі океани рідкої води. У випадку з нейтронними зорями її роль відіграє надтекуча нейтронна рідина.

З урахуванням цієї подібності вчені припускають наявність на поверхні нейтронних зір деформацій, подібних до «тигрових смуг», які спостерігаються на південному полюсі Енцелада. Вони повинні мати достатню масу, щоб викривляти простір-час, генеруючи гравітаційні хвилі.

Гравітація гір на нейтронних зорях, які швидко обертаються, викликає пульсації в просторі-часі, відомі як гравітаційні хвилі. Лазерна інтерферометрична гравітаційно-хвильова обсерваторія (LIGO) займається пошуком таких хвиль. Джерело: Charles Horowitz

За словами дослідників, ці хвилі вкрай слабкі, але вони можуть бути зареєстровані гравітаційно-хвильовою обсерваторією LIGO. У разі виявлення, вони нададуть унікальну інформацію про будову нейтронних зір.

Раніше ми розповідали про те, як аксіони можуть утворювати хмари навколо нейтронних зір.

За матеріалами Phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів