Голодні чорні діри знайшли спосіб себе прогодувати

Астрономи зробили значний прорив у розумінні того, як наймасивніші чорні діри можуть самостійно створювати собі «їжу». Дані, отримані рентгенівською обсерваторією NASA Chandra та Дуже великим телескопом (VLT), свідчать, що спалахи чорних дір сприяють охолодженню навколишнього газу, який потім їх живить.

Chandra
На цих зображеннях показано два скупчення галактик: скупчення Персея та скупчення Центавра. Дані Chandra, представлені синім кольором, показують рентгенівські промені від ниток гарячого газу, а дані VLT показують холодніші нитки червоним кольором. Зображення: NASA / CXC / SAO / DSS / CFHT / SITELLE / ESA / STScI / ESO / VLT / MUSE

Спостереження та відкриття

Дослідження охопило сім скупчень галактик, у яких знаходяться найбільші чорні діри з масами від мільйонів до мільярдів сонячних. Спостереження показали, що потоки речовини, викинуті чорними дірами, формують нитки теплого газу.

На зображеннях, отриманих під час дослідження, зображені два скупчення — Персея та Центавра. Рентгенівські дані Chandra (синього кольору) показують розподіл гарячого газу, тоді як оптичні знімки VLT (червоного кольору) відображають холодніші газові структури.

Механізм процесу

Результати підтвердили модель, згідно з якою спалахи чорних дір спричиняють охолодження розігрітого газу. Частина цього газу спрямовується до центру галактик, повторно активуючи чорні діри та викликаючи нові спалахи, що підтримують процес.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №5 (180) 2020

До товару

Вперше було встановлено чіткий зв’язок між яскравістю гарячого та охолодженого газу в центрах скупчень: у яскравіших областях гарячого газу прохолодний газ також світиться інтенсивніше. Це підтверджує модель взаємодії чорних дір з навколишнім середовищем.

Також виявлено схожість між газовими нитками в скупченнях і хвостами галактик-медуз, які втрачають газ під час руху крізь міжгалактичне середовище. Це відкриття свідчить про подібні процеси в різних масштабах Всесвіту.

Це дослідження значно розширює розуміння того, як чорні діри впливають на формування зір та еволюцію галактик.

Участь міжнародних дослідників

Дослідження очолювала Валерія Оліварес з Університету Сантьяго-де-Чилі, а його результати опубліковані в журналі Nature Astronomy. В проєкті брали участь науковці з США, Чилі, Австралії, Канади та Італії, використовуючи інструмент MUSE на VLT, що дозволяє створювати тривимірні зображення космічних об’єктів.

Програму Chandra курує Центр космічних польотів NASA ім. Маршалла, а науковими операціями керує Смітсонівська астрофізична обсерваторія.

Раніше ми повідомляли про те, як чорна діра у стані «дрімоти» наїлась і спить.

За матеріалами sci.news

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів