Гігантський супутник згорить в атмосфері після 13 років страждань

Застарілий Європейський супутник дистанційного зондування ERS-2 давно був вимкнений та останні 13 років повільного сходив з орбіти. Днями він нарешті припинить поневіряння, занурившись в атмосферу Землі, де розпадеться на крихітні фрагменти, а потім остаточно згорить.

ERS-2.
Європейський супутник дистанційного зондування ERS-2. Фото: ESA

Саме так закінчиться життя космічного наукового інструмента після 16 років служби. Це повідомлення надійшло від Європейського космічного агентства (ESA), яке вказує, що, подібно до свого попередника ERS-1, супутник відіграв ключову роль у вивченні кліматичних змін та спостереженні за Землею з космосу.

ERS-2
Європейський супутник дистанційного зондування ERS-2. Анімація: ESA

ERS-2, запущений у 1995 році на висоту 785 км, був призначений для вимірювання температури поверхні океану і вітрів у морі. Разом зі своїм попередником цей супутник зіграв важливу роль у зборі даних про зменшення полярного льоду, зміни поверхні суші, підвищення рівня моря та інші аспекти впливу людини на планету. Завершивши місію 2011 року, ERS-2 почав контрольовано та повільно знижувати висоту своєї орбіти так, щоб уникати зіткнень з іншими супутниками. Останні 13 років апарат, який давно вийшов з експлуатації, повільно опускався, головним чином через сонячну активність. Наразі ERS-2 досягнув кінцевої точки неповернення, і передбачається, що він буде повністю знищений, коли увійде в атмосферу на наступному тижні.

ERS-2
ERS-2 був запущений 1995 року, слідом за своїм побратимом, першим європейським супутником дистанційного зондування ERS-1. Фото: ESA

Відділ відстеження космічного сміття ESA слідкуватиме за цією подією і надаватиме необхідну інформацію про траєкторію падіння супутника. Хоча входження в атмосферу ERS-2 буде неконтрольованим, космічна агенція нещодавно експериментувала з керованим входженням в атмосферу свого супутника Aeolus, щоб мінімізувати ризик його пошкодження на шляху до Землі. Інші супутники оснащені технологією керованого входження в атмосферу, яка переводить їх на меншу висоту, щоб місце падіння можливого уламкового матеріалу було у контрольованій зоні. ERS-2 — старий апарат, і тому падіння на Землю може в останній момент виявитись непередбачуваним. Утім, космічні агенції працюють над розробкою нових способів, які допоможуть зберегти орбіту нашої планети безпечною і стійкою.

Офіційно прощаючись з ERS-2, ми маємо пам’ятати, що цей супутник надихнув наступні сателіти спостереження за Землею, такі як місія Envisat, метеорологічні супутники MetOp і Copernicus Sentinels.

Раніше ми пояснювали, чи впаде на вас супутник.

За матеріалами ESA

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine