Генетично модифікований рис міг би вижити на Марсі

Вчені виростили посухостійкі сорти рису на солоному пустельному ґрунті. Таким чином вони імітували умови на Марсі. Вони переконалися, що генетично змінені рослини могли б пережити перхлорати у ґрунті, хоча їм це далося непросто.

Генетично модифікований рис
Генетично модифікований рис. Джерело: phys.org

Генетично модифікований рис для Марса

Вчені з університету Австралії представили на 54-й місячній і планетарній науковій конференції дослідження, у якому довели, що генетично модифіковані рослини могли б вижити у марсіанському ґрунті. Йдеться про сорти рису, який спеціально змінений для того, аби давати врожаї у посушливих регіонах Землі.

Висока концентрація у марсіанському ґрунті перхлоратів, які схожі на звичайну поварену сіль, але значно токсичніші для рослин, вважається головною проблемою на шляху того, аби зайнятися на Червоній планеті городництвом, як герой роману Енді Вейра «Марсіанин».

Команда змогла змоделювати марсіанський ґрунт, використовуючи суміш із великою кількістю базальту, видобутого у пустелі Мохаве, який називається Mojave Mars Simulant, або MMS. Він був розроблений вченими з NASA та Лабораторії реактивного руху як імітація того, у чому доведеться вирощувати рослини на Марсі.

Експеримент із рослинами

Вчені взяли три сорти рису: два генетично модифіковані, для того, аби краще переносити стрес та несприятливі природні умови, й один, отриманий традиційними методами. Кожен із них вирощувався в MMS, у звичайному ґрунті для рослин, а також у їхній суміші.

Дослідження показали, що генетично модифікований рис, на відміну від незміненого, може рости у суміші, що імітує марсіанський ґрунт. Щоправда, при цьому стеблини у нього невисокі, а врожайність — низька.

Проте дослідники впевнені, що генетично модифікований рис зможе прогодувати марсіанських поселенців. Вони встановили, що заміна всього чверті марсіанського ґрунту на земну суміш призвела до значного покращення результату.

Плани на майбутнє

Надалі вчені хочуть продовжити експерименти з генетично зміненим рисом. Вони спробують виростити в умовах, що значно більше схожі на марсіанські, інші генетично модифіковані сорти. Для цього вони використають суміш, яка називається Mars Global Simulant.

Вчені вже встановили, що граничною концентрацією перхлоратів, при перевищенні якої не росте навіть генетично змінений рис, є 3 відсотки. А ось при 1 відсотку мутанти цілком можуть рости та давати врожай.

Тепер вчені хочуть дізнатися, яка частина перхлоратів при цьому потрапляє до рослин, адже для людей вони також шкідливі. Крім того, дослідники планують помістити рослини до закритої камери, яка імітує освітлення та температуру на Червоній планеті.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine