Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію проти антисупутникової зброї

Резолюція про заборону протисупутникової зброї прямої дії ухвалена Генеральною Асамблеєю ООН. На жаль, вона має лише рекомендаційний характер. Тим часом США продовжують свої зусилля, спрямовані на зниження ризиків її використання.

Генеральна Асамблея ООН
Генеральна Асамблея ООН. Джерело: Рeacekeeping.un.org

Генеральна Асамблея заборонила протисупутникову зброю?

13 грудня Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію, спрямовану на протидію використання зброї для знищення космічних апаратів. Вона спрямована проти лише одного її типу, який безпосередньо призводить до фізичного знищення космічних апаратів.

Протисупутникові ракети створюють значну небезпеку для цивільної інфраструктури на орбіті через утворення великої кількості уламків. Наприклад, при випробуванні російської зброї у листопаді минулого року їх утворилося близько 800, і деякі з них досі перебувають на орбіті й можуть пошкодити цивільний супутник чи навіть Міжнародну космічну станцію.

Насправді резолюція тільки закликає країни відмовитися від протисупутникової зброї і не випробовувати її без крайньої потреби. Попри це Генеральна Асамблея прийняла її не одностайно. Ще під час обговорення у Першому комітеті 8 країн виступили проти неї. Це були росія, Китай, Куба, Іран, Нікарагуа, Сирія, Болівія та Білорусь.

Під час голосування на Генеральній Асамблеї до них приєдналася Центральноафриканська Республіка. При цьому за резолюцію голосували 155 країн. Цікаво, що при цьому Індія, яка також має власну протисупутникову зброю, в обох голосуваннях утрималася.

Дипломатичні зусилля США

Попри те, що резолюція має характер рекомендації, її дуже позитивно сприйняли у США. Віцепрезидентка Камала Гарріс привітала її публікацією у твіттері, заявивши, що вона робить заборону протисупутникової зброї міжнародною нормою.

Саме Гарріс у квітні цього року оголосила про односторонню відмову США від протисупутникової зброї. Відтоді до них приєдналося 9 країн, жодна з яких не має власного проєкту ракет, здатних вражати космічні апарати. Останньою це зробила Франція.

Паралельно США продовжують працювати у профільній робочій групі в ООН. Її створили рік тому одразу після російських випробувань. Цьогоріч вона провела два засідання і ще два очікуються у 2023 році. Сполучені Штати розраховують, що ці зусилля завершаться прийняттям значно обов’язковішого документа, ніж той, що Генеральна Асамблея ухвалила зараз.

Крім того, певну вагу в зусиллях США мають і Угоди Артеміди. Прямо вони ніяк не регламентують використання протисупутникової зброї. Однак їхні учасники зобов’язуються не створювати космічне сміття. Тож і їх Сполучені Штати можуть використовувати як інструмент впливу.

За матеріалами Spacenews.com

Тільки найцікавіші новини й факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
SpinLaunch запустила супутник «пострілом гармати» із прискоренням 10000G
SpaceX вивела супутники з прямим доступом до мобільних телефонів
Чи існує чорна діра проміжної маси у скупченні Омега Центавра
У пошуках втраченого дейтерію: запропоновано новий спосіб виявлення інопланетян
Аномальне прискорення: вчені з NASA відкрили сім темних комет
Науковці знайшли спосіб підтвердити антропний принцип
Сонячні промені можуть змінювати напрямок магнітного поля
Підлітків запрошують на онлайн-екскурсію дніпровським планетарієм
Пекло, хаос і комети: коли Земля стала придатною до життя
Телескоп «Субару» зазнімкував танець двох галактик, що стикаються