Галактика віком 12 млрд років суперечить законам астрофізики

Завдяки потужностям космічного телескопа James Webb астрономи виявили цікаву галактику-гіганта, яка існувала всього через 2 млрд років після Великого вибуху. Ця структура, названа Великим Колесом (Big Wheel), має чіткий спіральний диск помаранчевого кольору та ставить під сумнів сучасні моделі формування галактик.

Галактика
Галактика Велике колесо. Зображення: JWST / NASA

Дослідження, опубліковане в Nature Astronomy, описує її як об’єкт, що за розмірами й масою конкурує із сучасними галактиками, зокрема з Чумацьким Шляхом.

Шанс у 2%

Велике Колесо має діаметр близько 98 тис. світлових років — майже як Чумацький Шлях. Проте його існування в ранньому Всесвіті близько 12 мільярдів років тому стало неочікуваністю. «Шанси виявити такий об’єкт були менш ніж 2%», — зазначила астрофізикиня Темія Нанаяккара.

Галактика
Галактика має червоний компактний центр і гігантський зоряний диск, що простягається щонайменше до 30 кпк в діаметрі. Фото: NASA

Галактика розташована в надзвичайно щільному регіоні, де злиття між такими об’єктами відбуваються часто. Це середовище, ймовірно, прискорило її еволюцію, дозволивши накопичити масу та сформувати спіральну структуру.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Ключ до минулого 

Зоряний диск Великого Колеса оточують численні галактики-супутники. Така концентрація свідчить про те, що об’єкт може бути зародком майбутнього гігантського скупчення. Водночас його розташування в регіоні з високою щільністю дає унікальний шанс вивчити, як взаємодія між галактиками впливає на їхню форму та розвиток. 

До появи телескопа James Webb астрономи вважали, що настільки масивні дискові галактики не могли сформуватися так рано. Велике Колесо доводить зворотне, а також вказує на можливість існування інших подібних структур у ранніх епохах. Подальші спостереження мають відповісти на питання: чи була ця галактика унікальним «випадковим» об’єктом, чи частиною ширшої космічної мозаїки, яку ми ще не розгледіли?

Масштаби Всесвіту

Відкриття стало можливим завдяки чутливим інфрачервоним інструментам JWST, здатним дивитися крізь пил та фіксувати світло найдавніших об’єктів. На зображеннях Велике Колесо нагадує яскравий диск, тоді як сусідня блакитна галактика (у верхньому куті) розташована в 50 разів ближче до нас. Цей контраст підкреслює неймовірні масштаби космосу. 

Наразі науковці планують нові дослідження, щоб з’ясувати, чи є Велике Колесо винятком, чи частиною нової глави в історії Всесвіту.

Раніше ми повідомляли про те, як було знайдене джерело першого світла в темному просторі.

За матеріалами theconversation.com

Новини інших медіа
На світлину Google Earth випадково потрапив супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів
Астронавт Дон Петтіт повернеться на Землю у день свого 70-річчя
Телескоп Hubble відстежує мандрівний магнетар невідомого походження
У серці Чумацького Шляху таємничі нитки керують життям Галактики 
Вчені нарешті знайшли газ та пил, яких не вистачало у Всесвіті
22 квітня спостерігатиметься максимум метеорного потоку Ліриди