Найточніший 3D-портрет Чумацього Шляху створений із 130 млн «пазлів»

Астрономи з Інституту астрономії Макса Планка презентували революційну тривимірну карту космічного пилу в Чумацькому Шляху. Ця унікальна візуалізація, створена на основі 130 млн зібраних спектрів місії Gaia, дозволяє детально дослідити розподіл та властивості пилових хмар, які затемнюють світло зір і спотворюють наші спостереження.

MPIA
Візуалізація кривої згасання світла, викликаного пилом, на відстані 8000 світлових років від Сонця. Мапа: MPIA

Космічний пил не лише «затемнює» об’єкти, роблячи їх тьмянішими та червонішими (міжзоряне поглинання), але й приховує ключі до розуміння структури галактики. Нова карта вказує, де пил найбільше впливає на спостереження, а де його вплив мінімальний. Наприклад, червоні зони на карті позначають регіони з інтенсивним залежним від довжини хвилі згасанням, тоді як сині — з більш стабільними умовами.

Як створювали карту

Зовнішній вигляд Чумацького Шляху
Зовнішній вигляд Чумацького Шляху, змодельований на основі даних Gaia. Джерело: ESA / Gaia / DPAC

Команда використала дані місії Gaia Європейського космічного агентства, яка з 2014 року зібрала понад три трильйони спостережень. З 220 мільйонів спектрів вчені відібрали 130 мільйонів, найбільш інформативних для аналізу пилу. Далі нейромережа, натренована на властивостях зір і пилу, змоделювала розподіл частинок у просторі. Результат — інтерактивна модель, що охоплює радіус 8000 світлових років навколо Сонця.

Несподівані відкриття

Карта виявила, що в щільних пилових областях (еквівалент 10 кг пилу у сфері розміром із Землю) поглинання відбувається інтенсивніше, ніж передбачали моделі. Дослідники припускають, що причиною може бути поширеність вуглецевих сполук у космосі. Цю гіпотезу планують перевірити за допомогою майбутніх спостережень.

Завершення місії Gaia

Хоча місія Gaia завершилася на початку 2025 року, її дані вже допомогли створити найточнішу модель Чумацького Шляху, виявити наймасивнішу чорну діру зоряної маси (2024) та найближчий до Землі об’єкт цього типу (2022).

Розуміння його розподілу та хімічного складу допоможе «очистити» зображення далеких об’єктів, покращити точність астрономічних вимірів і навіть пролити світло на формування зір та планет. І хоч пил здається дріб’язковою перешкодою, саме він стає ключем до нових відкриттів у безкрайності галактики.

Раніше ми повідомляли про те, як астрономи склали першу 3D-карту атмосфери екзопланети.  

За матеріалами mpia.de

Новини інших медіа
Штучний інтелект зустріне гостей Сонячної системи
Рій Дайсона може знищити життя на Землі
Другий шанс: NASA планує наступний політ Starliner 2026 року
Хто відповість, якщо Ілон Маск розіб’є базу на Місяці: правові діри космічної ери
Перший орбітальний запуск з території Європи призначено на 24 березня
Середземноморський детектор нейтрино розповідає про квантову гравітацію
Для школярів запускають онлайн-лекторій про технології Noosphere Ed&Tech
Супутник зазнімкував залишки стародавнього кратера в Австралії
Підліток замість немовля: у найвіддаленішій галактиці Всесвіту знайдено кисень
Приховані океани Марса: виявлені докази рідкої води під поверхнею