В Антарктиді зараз пізня весна. На українській станції «Академік Вернадський» настають білі ночі. Сонце практично не сідає за горизонт і дослідникам це додає нових завдань. Ось підбірка світлин, зроблених науковцями в цей період.
Білі ночі на станції «Академік Вернадський»
Українська наукова станція «Академік Вернадський» розташована на Антарктичному півострові. Зараз, на відміну від Європи, у тих краях, як і в усій Південній півкулі, пізня весна. Світловий день стає дедалі довшим.
Наприклад, 22 листопада світанок тут настав о 3:18 за місцевим часом, а захід Сонця — о 22:50. Тобто загалом темна частина доби, якщо її можна так назвати, триватиме менш як 5 годин. І це ще не межа. Світловий день на станції збільшуватиметься аж до 21 грудня.
Цього дня у Південній півкулі буде літнє сонцестояння. На станції «Академік Вернадський» світловий день триватиме 22 год 24 хв і 42 с. Та й решту часу стоятимуть лише густі сутінки. Однак справжній полярний день, на відміну від багатьох інших місць в Антарктиді, де живуть люди, не настане.
Причиною цього є те, що українська антарктична станція розташована за межами Південного полярного кола. Тому Сонце тут завжди сідає за горизонт навіть у грудні. Так само воно й у червні підіймається над ним хоча б на пару годин.
Життя полярників під час білих ночей
Про те, як живуть полярники під час білих ночей, розповіли у Національному антарктичному науковому центрі України. За їхніми словами, вже зараз доводиться завішувати вночі вікна, інакше просто неможливо спати. А Новий рік вчені вже звично святкуватимуть при світлому небі.
Вистачає і чисто наукових завдань. Наприклад, влітку досить часто небо над Антарктидою лишається чистим. Це надає можливість дослідити кількість аерозолів у повітрі. Їх вчені й вимірюють за допомогою фотометра Microtops. Ці дослідження тривають місяцями та роками, й завдяки їм вчені дізнаються, як тверді частинки в атмосфері впливають на клімат.
За гарної погоди влітку також чимало роботи є в озонометриста. Адже свої вимірювання він проводить саме тоді, коли небо чисте. І особливо цінними є спостереження, зібрані на світанку та під час заходу Сонця. Тож поспати йому не вдається не тільки через те, що небо світле. Про те, як живуть українці в Антарктиді в ці місяці, яскраво свідчать зроблені ними світлини.
Через що виникають білі ночі
У тому, що в Антарктиді влітку ночей або взагалі немає, або вони надзвичайно короткі, винний нахил площини обертання нашої планети навколо власної осі до екліптики. Через нього вона протягом року повертається до Сонця то Південною, то Північною півкулею.
І особливо сильно це відчувається на полюсах. Наприклад, на станції Амундсен-Скотт, яка розташована на Південному полюсі полярний день триває 184 доби. Зате більшу частину решти часу Сонце взагалі не з’являється над горизонтом.
Далі від полюсів це явище відчувається не так гостро. Проте і там справжня темрява в розпал літа практично не спостерігається. Вечірні сутінки плавно перетікають у вранішні. Сонця на небосхилі немає, проте небо лишається світлим.
За матеріалами www.facebook.com/AntarcticCenter
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine