Фото дня: перший знімок Hubble після виходу з безпечного режиму

Новини астрономії, астрофізики та космології

На цьому знімку телескопа Hubble зображена невелика ділянка неба в сузір’ї Пегаса, розташована неподалік астеризму Великий Квадрат. На знімку можна побачити безліч далеких галактик, в яких відбувалися процеси активного зореутворення. Випущеному ними світлу знадобилося близько 11 млрд років, щоб дістатися Землі.

Далекі галактики у сузір’ї Пегаса. Джерело: NASA, ESA та A. Shapley (UCLA)

На перший погляд, це цілком типовий знімок Hubble. Але він має важливу особливість. Річ у тім, що це перше зображення, отримане телескопом після його повернення. 5 жовтня цього року у Hubble відмовив один із гіроскопів, що призвело до припинення наукових спостережень та переходу апарата у безпечний режим.

Для збереження повної працездатності телескопу потрібні три гіроскопи, які забезпечують його наведення по трьох осях. Hubble має комплект з шести гіроскопів (три основних й три резервних), встановлені у 2009 році екіпажем шатла Atlantis. Після пошкодження у телескопа залишилося три резервні гіроскопи. Однак з одним із них виникли проблеми, схоже, викликані блокуванням одного з елементів пристрою.

Щоб розблокувати гіроскоп, фахівці здійснили серію маневрів, розкачавши Hubble. Операція призвела до бажаного результату — гіроскоп запрацював у штатному режимі. Після серії додаткових перевірок Hubble поновив регулярні наукові спостереження. Вранці 27 жовтня він зробив представлений знімок галактик у сузір’ї Пегаса.

За матеріалами http://hubblesite.org