Фосфати у зразках астероїда Бенну вказують на його міжзоряність

Вчені, які досліджують зразки, привезені на Землю апаратом OSIRIS-REx, зробили сенсаційне відкриття. Вони знайшли у його складі фосфати, які свідчать, що астероїд Бенну, з якого вони були відібрані, колись міг бути частиною океанічного світу.

Зразки з астероїда Бенну
Зразки з астероїда Бенну. Джерело: www.space.com

Унікальні зразки астероїда

24 вересня 2023 року космічний апарат NASA OSIRIS-REx скинув на Землю капсулу з незайманим вуглецевим реголітом, зібраним із навколоземного астероїда Бенну. Ці зразки були отримані після того, як зонд здійснив свою семирічну подорож через Сонячну систему.

З моменту прибуття цих уламків космічної породи (якщо бути точним, приблизно 120 грамів зразка) вчені з нетерпінням чекали на їхній аналіз, який міг би розповісти нам, які молекули містяться всередині Бенну. Вони сподіваються знайти підказки про історію нашої Сонячної системи, оскільки Бенну міг зберегтися з часів, коли формувалися всі небесні тіла, а також пребіотичні молекули, які могли б дати уявлення про походження життя на Землі. Багато експертів припускають, що ці зразки можуть містити сліди інших важливих інгредієнтів, таких як вода, які могли б сприяти придатності Землі до життя, якби вони також опинилися на нашій планеті.

Хоча початкові дослідження дійсно показали, що зразки OSIRIS-REx містять ознаки вуглецю і води, можливо, ще цікавішим є нещодавнє і несподіване відкриття командою фосфату магнію-натрію. Це іонна сполука, що складається з катіона магнію (Mg2+) та аніона фосфату (PO43-).

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Водне минуле астероїда Бенну

На Землі фосфат магнію-натрію можна знайти у певних мінералах і геологічних формаціях, а також в живих організмах, де він бере участь у різних біохімічних процесах і є компонентом кісток і зубів. Однак, згідно з пресрелізом NASA, його присутність на Бенну здивувала дослідницьку групу, оскільки його не було видно в даних дистанційного зондування зонда OSIRIS-REx до збору зразків. Команда каже, що його присутність натякає на те, що астероїд міг відколотися від давно зниклого, крихітного, примітивного океанічного світу.

Космічний апарат OSIRIS-REx отримав зразок реголіту Бенну 20 жовтня 2020 року за допомогою механізму відбору зразків Touch-and-Go (TAGSAM), який складається зі спеціалізованої головки пробовідбірника, розташованої на шарнірному кронштейні. Бенну — невеликий астероїд типу B, який належить до рідкісного вуглецевого типу. «Цей об’єкт був обраний метою місії частково тому, що телескопічні спостереження показали примітивний вуглецевий склад і наявність водомістких мінералів», — зазначає команда у своїй статті.

Зразок був зібраний з місця під назвою Соловей, яке розташоване у кратері Хокіой, ударній ділянці в північній півкулі Бенну, діаметром близько 20 м.

Подальший аналіз зразків показав, що переважним компонентом реголіту є магнієвмісні філосилікати, здебільшого серпентин і смектит — породи, які зазвичай зустрічаються на серединно-океанічних хребтах на Землі. Порівняння цих серпентинітів з їхніми земними аналогами дає змогу краще зрозуміти геологічне минуле Бенну. 

Астероїд і виникнення життя на Землі

Дослідження команди також підтвердило, що астероїд багатий на вуглець, азот і деякі органічні сполуки. Всі вони, на додаток до фосфату магнію, є важливими компонентами для життя, яким ми знаємо його на Землі.

Аналіз зразків підкреслює важливість збору та вивчення матеріалу з астероїдів на кшталт Бенну — особливо матеріалу низької щільності, який зазвичай згорає при вході в атмосферу Землі. Цей матеріал є ключем до розгадки складних процесів формування Сонячної системи та пребіотичної хімії, яка могла сприяти виникненню життя на нашій планеті.

За матеріалами www.space.com

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів