Приватна аерокосмічна компанія Firefly Aerospace та концерн Israel Aerospace Industries (IAI) підписали угоду про співпрацю. У рамках договору ізраїльтяни нададуть Firefly напрацювання за проєктом “Берешит”, включаючи патенти та допомогу фахівців. Мета партнерства – будівництво апарату Genesis, призначеного для доставлення вантажів на місячну поверхню.
Минулого року Firefly Aerospace увійшла до числа 9 американських компаній, відібраних NASA для участі у програмі CLPS (Commercial Lunar Payload Services), учасники якої зможуть претендувати на отримання контрактів на доставлення різних вантажів на поверхню Місяця. Співробітники Firefly Aerospace сподіваються, що завдяки досвіду, отриманому IAI при створенні зонда «Берешит», партнери зможуть за короткий термін побудувати новий місячний посадковий модуль. Це, своєю чергою, дозволить отримати від аерокосмічної агенції замовлення на доставлення корисного навантаження.
Firefly стала третім учасником програми CLPS, який підписав угоду про співпрацю з іноземними партнерами. До цього так вчинили компанії Orbit Beyond (партнерство з Team Indus) та Draper (партнерство з iSpace). Слід зазначити, що за для отримання контрактів від NASA місячні апарати мають бути виготовлені на території США.
“Берешит” був розроблений IAI та некомерційною організацією SpaceIL. Маса лунника становила 585 кг, з яких близько 400 кг припадало на паливо для бортових двигунів. Після запуску зонд успішно здійснив заплановану серію маневрів та вийшов на селеноцентричну орбіту. Проте спроба сісти на Місяць завершилася невдачею. Під час спуску в апарата відмовив інерційний вимірювальний модуль. Спроби відновити його працездатність викликали низку збоїв, що призвели до відключення головного зонда. В результаті він розбився об місячну поверхню.
Відразу після втрати лунника представники SpaceIL розповіли про намір побудувати новий апарат та повторити спробу сісти на Місяць. Проте потім організація відмовилася від цих планів. В опублікованій наприкінці червня заяві її пресслужби повідомлялося, що загалом SpaceIL вважає місію “Берешит” великим успіхом. Тому її співробітники хочуть знайти нове, більш амбітне завдання для другого апарату.
За матеріалами: https://www.prnewswire.com