ESA не запускатиме ExoMars на російській ракеті

Запуск місії ExoMars, що планувався на вересень цього року, малоймовірний. Про це йдеться у заяві, опублікованій на сайті Європейського космічного агентства (ESA). Вже найближчим часом генеральний директор відомства розгляне усі наявні варіанти та ухвалить формальне рішення з цього питання.

Ровер Rosalind Franklin і посадкова платформа «Казачок». Джерело: Thales Alenia Space

У межах місії ExoMars на Червону планету планувалося висадити стаціонарну платформу «Казачок» (вона побудована фахівцями НВО Лавочкіна) та створений європейськими інженерами марсохід Rosalind Franklin. «Казачок» мав провести зйомку місця посадки, після чого зайнятися метеовимірюваннями та дослідженнями марсіанської атмосфери.

Основною метою марсохода був хімічний аналіз ґрунту та пошук біомаркерів — сполук, які могли б свідчити про можливість існування життя на Марсі у минулому чи навіть нині. Для цього Rosalind Franklin оснащений буром, здатним видобувати зразки порід із глибини до 2 м, та власною лабораторією, в якій проводитиметься їхній хімічний аналіз.

Ровер Rosalind Franklin (концепт). Джерело: ESA

ExoMars мав бути запущений ракетою «Протон-М» із космодрому Байконур. Проте вторгнення Росії в Україну унеможливило подальше продовження космічного співробітництва європейських держав з країною-агресором.

Відмова від використання російської ракети означає, що тепер ExoMars вирушить до Марса не раніше, ніж наступне балістичне вікно, яке відкриється наприкінці 2024 року. Проте не виключено, що затримка становитиме ще більший термін. Ймовірно, ESA також доведеться створити нову посадкову платформу замість російського «Казачка», що напевно вимагатиме значного часу та ресурсів.

Нагадаємо, що російська агресія також призвела до припинення запуску ракет «Союз» із території космодрому Куру.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine