Науковці кажуть, що явище підйому теплої води в Тихому океані, відоме як Ель-Ніньйо, минуло свій пік. Воно впливає на глобальну температуру по всій планеті. Тож вчені сподіваються, що 2024 рік може бути не таким спекотним, як 2023-й.
Ель-Ніньйо закінчується
2023 рік виявився найспекотнішим на Землі за всю історію спостережень. Відповідальне за це не тільки глобальне потепління, а й кліматичне явище, відоме як Ель-Ніньйо. Однак тепер вчені стверджують, що воно проминуло свій максимум ще в грудні і невдовзі має скінчитися.
Ель-Ніньйо — це явище, коли у східній екваторіальній частині Тихого океану накопичуються величезні маси теплої води. Вони виходять на поверхню та починають нагрівати атмосферне повітря, яке звідти розповсюджується планетою і спричиняє зміну погоди повсюдно, хоча найбільше впливає на обидві Америки.
Ель-Ніньйо повторюється кожні кілька років і йому на зміну приходить повна протилежність — холодна течія Ла-Нінья. Вона робить клімат по всій планеті трохи прохолоднішим. Ель-Ніньйо 2023 року виявилося досить затяжним, що сприяло підвищенню температури по всій планеті. І хоча воно вже пройшло максимум, тривати може ще до кінця весни, коли вітри почнуть дути у потрібному напрямку.
Деякий час, за прогнозами фахівців, вода у Тихому океані перебуватиме в нейтральному положенні. А вже цієї осені може розпочатися Ла-Нінья. Хоча сказати усе це напевно вчені не можуть, бо цей цикл дуже відрізняється з року в рік.
Чи сильно вплине завершення Ель-Ніньйо на погоду в Україні?
Хоча Ель-Ніньйо впливає на погоду по всьому світу, Україна від нього достатньо далеко Україна перебуває від нього досить далеко для того, щоб відчути це лише опосередковано. Переважно це відбувається через атлантичні циклони. У Північній Америці вони відчуваються як урагани. У нас же проявляються як «із заходу пригнало дощі». Взимку ці ж циклони приганяють нам відносно тепле повітря з хуртовинами.
Так от, при Ель-Ніньйо атлантичні циклони стають слабкішими. Теплі вітри, що дмуть на великій висоті, просто не дають їм утворюватися. Проте це не означає, що під час появи теплої течії в Тихому океані Атлантика стабільна. Якщо вона теж сильно нагрівається, то це компенсує вплив повітряних течій.
Восени 2023 року так і сталося. Атлантичні шторми були не дуже сильними, але загалом їх було навіть більше, ніж у попередні роки. Таким чином, весна-2024 по всій земній кулі все ще буде відносно теплою і сухою. Але вже влітку повітря над поверхнею Атлантики почне прогріватися за присутності достатньо холодних мас над нею.
Це викличе появу потужних циклонів, деякі з них підуть на Європу і, можливо, викличуть дощі в Україні. Хоча не треба забувати, що ми перебуваємо на лінії зіткнення тих повітряних мас, що формуються над водами Атлантичного океану, і тих, які народжуються над сухими масивами Євразії.
За матеріалами phys.org
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine