Екзоскелет нового космічного телескопа пройшов важливе випробування

Один із ключових компонентів нового космічного телескопа Roman успішно пройшов важливе випробування. Інженери NASA прокрутили його в центрифузі.

Зовнішня оболонка космічного телескопа Roman. Джерело: NASA/Chris Gunn

Телескоп Roman планують запустити 2027 року. Він стане однією з обсерваторій нового покоління, які повинні будуть прийти на зміну Hubble і James Webb. Roman призначений для спостереження великомасштабних структур Всесвіту і дослідження впливу темної матерії на галактики. Інше завдання місії — пошук і отримання прямих зображень екзопланет.

Наразі телескоп Roman перебуває у стадії збирання і фахівці NASA активно тестують його компоненти окремо. Нещодавно вони провели випробування структури під назвою OBA (Outer Barrel Assembly). Це зовнішня оболонка телескопа, призначена для підтримки стабільної температури і його захисту від розсіяного світла. Її висота становить 5 метрів, а ширина 4 метри.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

За своєю конструкцією OBA трохи нагадує будинок на палях. «Будинок» являє собою оболонку і сполучне кільце, які оточують телескоп. Їх оснастять нагрівачами, щоб дзеркала телескопа не відчували сильних перепадів температур. Для додаткового захисту зовнішня частина стовбура здебільшого виготовлена з двох типів вуглецевих волокон, змішаних з армованим пластиком і з’єднаних титановими фітингами. Ці матеріали одночасно жорсткі (щоб не деформуватися і не прогинатися при перепадах температур) і легкі (щоб знизити навантаження під час запуску). Ще одним заходом щодо зниження ваги є те, що простір між панелями космічного телескопа зайнятий надтонкими металевими стільниками. Що ж стосується «паль», то вони оточать інструменти Roman, немов будівельні ліси, і з’єднають зовнішню оболонку телескопа з космічним апаратом.

Вид зсередини оболонки космічного телескопа Roman. Джерело: NASA/Chris Gunn

Оскільки OBA занадто велика, щоб цілком поміститися в центрифузі, інженери випробували «будинок» і «палі» окремо. Під час тесту компоненти телескопа були розкручені до швидкості в 18,4 оберту на хвилину. Це дало змогу створити відцентрову силу, еквівалентну семикратному земному тяжінню. Оболонка Roman успішно впоралася з цією перевіркою.

У 2025 році оболонка Roman пройде термовакуумні випробування, а потім вібраційні тести. Після цього вона буде інтегрована з іншими частинами обсерваторії.

За матеріалами NASA

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів