У вівторок, 19 листопада, Міжнародна космічна станція (МКС) виконала маневр для уникнення зіткнення з космічним сміттям. Для ухилення були на 5,5 хв. увімкнені двигуни вантажного корабля «Прогрес», який наразі пристикований до станції. Цей маневр мав забезпечити безпеку орбітального форпосту.
За даними NASA, маневр ухилення був узгоджений з «Роскосмосом» та іншими партнерами МКС. Якби космічна станція не змінила висоту своєї орбіти, уламки могли наблизитися до станції на відстань майже 4 км, а це дуже близько в космічних масштабах. Потенційно небезпечний об’єкт виявився частиною оборонного метеорологічного супутника, що зруйнувався у 2015 році.
Частота маневрів на орбіті збільшується
Подібні маневри не є рідкістю для МКС. Згідно з аналізом NASA, проведеним у грудні 2022 року, станція виконувала ухилення від сміття 32 рази з моменту свого запуску у 1999 році. Кількість таких випадків продовжує зростати через дедалі більшу засміченість низької навколоземної орбіти уламками ракет, супутників та іншими об’єктами. Наприклад, лише у березні 2023 року МКС двічі змінювала траєкторію впродовж тижня.
Низька навколоземна орбіта стає дедалі густішою через збільшення кількості супутників, таких як Starlink компанії SpaceX. Наразі ця мережа налічує понад 6600 активних апаратів, а у майбутньому взагалі може зрости до 40 000.
Попри розвиток технологій, проблема космічного сміття залишається актуальною. Вона потребує скоординованих зусиль міжнародної спільноти для зменшення ризиків у майбутньому.
Цього ж дня, через дві години після маневру ухилення, SpaceX здійснила шостий тестовий запуск мегакорабля Starship з космодрому Starbase у Техасі. Цей багаторазовий корабель розробляється для майбутніх місій на Місяць, Марс та інших космічних завдань, включно зі збільшенням Starlink.
Раніше ми повідомляли про те, як згорілий супутник Starlink налякав жителів США.
За матеріалами Space