Експерименти, розроблені українськими школярами, проведуть на Міжнародній космічній станції разом з іншими, авторами яких є американські учні. Місія SSEP-16 стартує 21 листопада на ракеті SpaceX.
Експерименти українських школярів проведуть на МКС
Експерименти, розроблені українськими школярами, невдовзі опиняться в космосі. 21 листопада ракета Falcon 9 має вивести в навколоземний простір та доправити до Міжнародної космічної станції вантажний корабель за програмою Student Spaceflight Experiments Program (SSEP).
SSEP — це американська програма, яка дозволяє учням — від молодших школярів до студентів університетів — запланувати та надіслати в космос експерименти. Там, відповідно до інструкцій, ці експерименти проводять космонавти й повідомляють про результати учасникам.
Працює програма вже не один рік, але переважно у ній беруть участь школярі тільки зі США та Канади. Місія SSEP-16 була запланована ще на березень 2022 року, і вже тоді було відомо, що одними з можливих її учасників стануть українські школярі.
Після багатьох перенесень місія нарешті отримала більш-менш тверду дату запуску. Надзвичайний та Повноважний посол України в США Оксана Маркарова та директор SSEP Ukraine Євген Кудрявець зустрілися з українськими учасниками та побажали їм успіху. Також вони закликали школярів брати участь у відборі для місії SSEP-17.
Які експерименти запланували українці
Усього для місії SSEP-16 обрали 21 експеримент, розроблений 19 командами. Два з них підготовлені українськими школярами за участі Малої академії наук України. Решта належить американським школярам. Загалом у конкурсі брали участь 1262 особи, з яких 61 стали фіналістами, й уже серед них обрали тих, чиї ідеї будуть випробувані в космосі.
Один з експериментів підготували учні 47 гімназії Харкова. Цьогоріч її пошкодив російський обстріл, однак учасники все одно змогли увійти до числа переможців. Дослід присвячений міцності адгезії, тобто зчеплення матеріалу пломб із зубами людини в умовах невагомості.
Космонавтам і справді вже доводилося кілька разів проводити стоматологічні операції на орбіті. Проблема полягає в тому, що м’яка їжа, яку вони переважно споживають, негативно впливає на структуру новоутвореної емалі. Підготовлений харківськими школярами експеримент допоможе зрозуміти, наскільки ефективними є зубні пломби у невагомості.
Другий експеримент розроблений учнями Рішельєвського ліцею Одеси. Він присвячений тому, як невагомість впливає на вирощування кристалів. Зокрема, школярів цікавить, як у космосі зміниться форма та розмір кристалів гексаціаноферату калію, що мають яскраве забарвлення. Крім того, вони хочуть зрозуміти правильний алгоритм кристалізації у закритому посуді в умовах мікрогравітації.
У відборі брали участь учні ще чотирьох навчальних закладів, але вони до числа переможців не увійшли. Це були школярі з Українського фізико-математичного ліцею при Київському національному університеті ім. Т. Шевченка, Маріупольського технічного ліцею, Гімназії ім. Т. Шевченка та Дрогобицького ліцею.
За матеріалами www.facebook.com, ssep.ncesse.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine