Дивний кратер на Плутоні може виявитися кріовулканом

Вчені припустили, що дивний кратер Кіладзе на поверхні Плутона може виявитися супервулканом. При цьому вивергав він колись не магму, а воду з різноманітними органічними домішками, яка потім застигла, утворивши кригу.

Кратер Кіладзе
Кратер Кіладзе. Джерело: www.universetoday.com

Кратер на Плутоні

Планетолог Дейл Круйкшенк та його колеги вивчили кратер Кіладзе на поверхні Плутона і дійшли висновку, що він може бути супервулканом. Причому не таким, як на Землі, а кріовулканом, тобто він вивергав не магму, а воду, яка потім перетворилася на кригу.

Відправною точкою для досліджень вчених послужили дані, які зібрав апарат New Horizones під час свого прольоту Плутона у 2015 році. Тоді він не лише сфотографував значну частину поверхні планети, а й визначив її хімічний склад за допомогою спектрометра.

44-кілометровий кратер Кіладзе на тих знімках здається досить звичним, а от його спектрометрія показує дещо дивне. Більша частина поверхні Плутона складена метановою та азотною кригою, аж тут виявилася вода, і це було незвично.

Кріовулканізм на Плутоні

Спочатку вчені вирішили перевірити значно простішу теорію: чи не є Кіладзе ударним кратером. Однак жодних доказів цього не знайшли. Навпаки, його оточують розломи, а сама його форма сильно неправильна. Усе це схоже саме на прояви тектоніки.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

На Землі вулкани переважно вивергають магму, яка є розплавленим камінням. Відповідно, і супервулкани, подібні до Флегрейських полів, надзвичайно гарячі. Однак вдалині від Сонця небесні тіла в основному складаються з криги, причому необов’язково водяної. Тож там можна знайти кріовулкани.

Їх відкрили на багатьох крижаних супутниках планет-гігантів, однак на Плутоні досі не бачили жодного. Проте це не означає, що їх там немає. Ця карликова планета має силікатне ядро, оточене кригою. Тож якщо в її глибинах ще відбувається якийсь нагрів, то там мають бути кишені з рідкою водою, яка може прориватися до поверхні й утворити гігантський гейзер.

Аміак та органічні речовини

Цікаво, що у водяному льоді поблизу від кратера Кіладзе є аміак. Ця речовина цікава тим, що може знижувати температуру замерзання води та дозволяє їй існувати у рідкому стані навіть за досить низьких температур.

Круйкшенк зазначив, що аміак також може бути там присутній у формі солей амонію або гідратів. До кінця не зрозуміло, звідки ця речовина там узялася. Вчений припускає, що це була частина початкової суміші матеріалу, з якого Плутон (і більшість інших тіл Сонячної системи) конденсувався приблизно 4,5 млрд років тому.

При цьому аміак є речовиною, яка входить до складу різноманітної органіки. Остання широко розповсюджена на околицях Сонячної системи у виглядів толінів. Однак тільки наявність рідкої води може створити умови для виникнення життя.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь:  https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів