Дивні об’єкти в Магелланових Хмарах випромінюють новий вид рентгенівських променів

Міжнародна група астрономів, очолювана дослідниками з Астрономічної обсерваторії Варшавського університету, відкрила новий клас джерел космічного рентгенівського випромінювання. Результати дослідження опубліковані в журналі The Astrophysical Journal Letters.

ілюстрація космічного рентгенівського випромінювання
Ілюстрація космічного рентгенівського випромінювання, яке випускається надновими типу Ia. Згенеровано Google Gemini

Під час дослідження ідентифікували 29 незвичайних рентгенівських об’єктів у Магелланових Хмарах — сусідніх галактиках Чумацького Шляху. Ці об’єкти демонстрували спалахи, які тривали кілька місяців і збільшували свою яскравість у 10–20 разів. Деякі з цих об’єктів повторювали спалахи кожні кілька років, інші — лише один раз за весь період спостережень. Команда аналізувала понад 20 років даних, зібраних у межах проєкту OGLE, очолюваного Варшавським університетом.

Одним з об’єктів, що привернув особливу увагу, став OGLE-mNOVA-11. У листопаді 2023 року він розпочав спалах, що дозволило науковцям провести детальне дослідження. За допомогою Південно-Африканського великого телескопа (SALT) було зафіксовано іонізовані атоми гелію, вуглецю та азоту, які свідчать про надзвичайно високі температури. Обсерваторія Neil Gehrels Swift додатково зареєструвала рентгенівське випромінювання з температурою 600 тис. градусів Цельсія. Враховуючи відстань у 160 тис. світлових років, об’єкт випромінює у 100 разів більше енергії, ніж Сонце.

Наднова
Спалах класичної наднової в уявлннні художника. Фото: Астрономічна обсерваторія Варшавського університету

Характеристики OGLE-mNOVA-11 нагадують іншу систему — ASASSN-16oh, відому з 2016 року. Науковці припускають, що OGLE-mNOVA-11, ASASSN-16oh та інші подібні об’єкти належать до нового класу транзієнтних джерел рентгенівського випромінювання, названих міліновими (millinovae). Їхня пікова яскравість у тисячу разів нижча, ніж у класичних наднових.

Мілінові є подвійними зоряними системами, де білий карлик обертається навколо зорі-субгіганта, яка розширилася після вичерпання водню в ядрі. Матеріал із субгіганта перетікає на білий карлик, що може створювати рентгенівське випромінювання. Одне з можливих пояснень — матеріал падає на поверхню білого карлика, вивільняючи енергію. Інше — термоядерна реакція на його поверхні недостатньо потужна для викидання матеріалу.

Якщо друга гіпотеза правильна, мілінові можуть відігравати ключову роль у розумінні еволюції білих карликів. Коли їхня маса досягає критичного порогу (приблизно 1,4 маси Сонця), можливий вибух у вигляді наднової типу Ia. Ці наднові використовуються в астрономії як стандартні свічки для вимірювання космічних відстаней. Саме спостереження за ними привели до відкриття прискорення розширення Всесвіту, за що отримали Нобелівську премію з фізики у 2011 році.

Раніше ми повідомляли про те, як нова рентгенівська обсерваторія розкриє таємниці Всесвіту.

За матеріалами Phys

Новини інших медіа
Як метелик на полум’я: комета C/2024 G3 (ATLAS) в гарячих обіймах Сонця
Астрономи досліджують струмені чорних дір за допомогою Телескопа горизонту подій
Танення криги в Антарктиці може викликати посилення вулканічної активності
Туристам пропонують квитки на сонячне затемнення 2027 року в Єгипті
Запуск ракети New Glenn скасували з технічних причин
Hubble зазнімкував джети новонароджених зір в туманності Оріона
Небезпечний маневр: супутники SpaDeX зблизились до трьох метрів на висоті 475 км
На апараті Blue Ghost буде прилад для вивчення надр Місяця
Супутники Starlink «провалилися» на орбіті для зменшення яскравості
Пряма трансляція дебютного польоту ракети New Glenn