Обсерваторія Тейде, розташована на Тенерифе, представила світлини Сонця, які в деталях розкривають динаміку його активних зон. Завдяки модернізації телескопа VTT вдалося отримати унікальні 8K-зображення сонячних плям, плазми та магнітних полів — із роздільною здатністю до 100 км. Дослідження вже опубліковане у журналі Solar Physics.

Гігантські телескопи фокусуються на окремих ділянках Сонця, пропускаючи загальну картину, а супутники захоплюють увесь диск, але без деталізації. VTT, який працює з 1988 року, заповнив цю прогалину: його поле зору охоплює 1/7 діаметра Сонця (200 тис. км), що втричі більше за можливості звичайних великих телескопів. Але справжнім козирем стала нова система камер від Потсдамського інституту астрофізики.
Система робить 100 знімків зі швидкістю 25 кадрів/сек, а потім об’єднує отримані світлини у єдине 8K-зображення роздільною здатністю 8000×6000 пікселів. Це дозволяє нейтралізувати спотворення від земної атмосфери та фіксувати процеси тривалістю від 20 секунд.
«Ми навчили старий телескоп нових трюків», — жартує Карстен Денкер з AIP.

Магазин від Universe Space Tech
Комплект журналів Сонце, Місяць та Марс
До товару
Вдосконалений телескоп допоміг науковцям побачити Сонячні плями в супергрануляції, закручені магнітні поля, що спричинили три потужні спалахи, а також рухи плазми у фотосфері та хромосфері.
Таким чином вчені наблизилися до розгадки механізмів сонячних спалахів, які впливають на космічну погоду та техніку на Землі. Крім того, технологія 8K-камер може стати стандартом для нових телескопів, збільшивши їхнє поле зору втричі у порівнянні з сучасними 4K-системами.
«Сонце — це лабораторія для вивчення плазми та магнетизму. Тепер ми маємо інструмент, щоб розглядати її в усій красі», — підсумовує Рольф Шліхенмайєр з Інституту фізики Сонця.
Раніше ми повідомляли про те, як була створена 1,3-гігапіксельна світлина Місяця з 280 тис. фотографій.
За матеріалами Phys