Два в одному: Hubble зазнімкував пару галактичних скупчень

Представлене зображення було отримано космічним телескопом Hubble. Воно демонструє скупчення галактик, вперше ідентифіковане під позначенням Abell 3192.

Галактичне скупчення Abell 3192. Джерело: ESA/Hubble & NASA, G. Smith, H. Ebeling, D. Coe

Як і всі скупчення галактик, Abell 3192 насичене гарячим газом, що викидає потужне рентгенівське випромінювання, і оповите ореолом невидимої темної матерії. Уся ця невидима матерія, а також безліч галактик, які видно на фото Hubble, утворюють настільки величезну масу, що скупчення помітно викривляє простір навколо себе, перетворюючи його на гравітаційну лінзу. Дрібніші галактики, розташовані за Abell 3192, мають спотворений вигляд у формі довгих викривлених дуг по його краях.

Abell 3192 розташоване в сузір’ї Ерідана, але питання про його віддаленість від Землі складніше. Скупчення було спочатку зареєстровано в 1989 році. У той час вважалося, що Abell 3192 являє собою єдину структуру, розташовану на дуже великій відстані від Землі. Однак подальші дослідження виявили щось дивовижне: маса скупчення виявилася найщільнішою не в одній, а у двох різних точках.

Згодом було показано, що Abell 3192 насправді складається з двох, абсолютно незалежних одне від одного скупчень галактик: переднього плану, розташованого на відстані близько 2,3 млрд світлових років від Землі, та іншого скупчення, розташованого на значно більшій відстані — близько 5,4 млрд світлових років від нашої планети.

Віддаленіше скупчення галактик, що отримало позначення MCS J0358.8-2955, є центральним на зображенні Hubble. Вважається, що маси цих двох скупчень галактик відповідно приблизно в 30 і 120 трильйонів разів більші за сонячну. Обидві найбільші галактики, розташовані в центрі знімка, входять до складу MCS J0358.8-2955. Галактики меншого розміру являють собою суміш двох груп у складі Abell 3192.

Раніше ми розповідали про те, як Hubble допоміг уточнити розміри найближчої землеподібної екзопланети.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine