Другий в історії: китайський апарат сів на зворотний бік Місяця

Китайський апарат «Чан’е-6» здійснив успішну посадку на зворотному боці Місяця. Найближчим часом він розпочне збір зразків місячного ґрунту.

Вдала посадка

«Чан’е-6» запустили 3 травня, і через п’ять днів він вийшов на навколомісячну орбіту. 30 травня від апарата відокремився спускальний модуль. У ніч з 1 на 2 червня він здійснив успішну посадку, ставши лише другим в історії апаратом, який сів на зворотному боці Місяця. Зв’язок між «Чан’е-6» і Землею підтримують за допомогою спеціального апарата-ретранслятора «Цюецяо-2», запущеного в березні 2024 року.

У найближчі два дні «Чан’е-6» збиратиме зразки місячного ґрунту, а розташовані на борту спускального апарата прилади проведуть низку вимірювань. Крім того, очікується, що він випустить на поверхню невеликий ровер.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Комплект журналів Сонце та Місяць

До товару

Після того як «Чан’е-6» закінчить збір проб, його злітний модуль стартує, автоматично зістикується зі службовим модулем на навколомісячній орбіті та перевантажить зразки в капсулу для повернення. Потім службовий модуль попрямує до Землі та скине капсулу в атмосферу. Вона має здійснити посадку 25 червня.

Таємниця зворотного боку Місяця

Місце посадки «Чан’е-6» було ретельно вибрано китайськими вченими. Він прибув на територію кратера Аполлон, який своєю чергою є частиною басейну Південний полюс — Ейткен — найбільшої підтвердженої ударної структури на Місяці. Її розміри становлять 2400×2050 км, а глибина сягає 8 км.

Видимий та зворотний бік Місяця. Джерело: NASA/JPL-Caltech/LRO

Вчені сподіваються, що зібрані «Чан’е-6» зразки дадуть змогу пролити світло на причини т. зв. асиметрії місячних півкуль. Річ у тім, що звернений до Землі та зворотний бік Місяця дуже сильно відрізняються один від одного. Якщо видимий бік супутника покритий великою кількістю морів, то на зворотному боці їх практично немає — зате він набагато сильніше кратерований. Крім цього, товщина кори на зворотному боці Місяця в середньому на 10 км більша, ніж на видимому. Більшість учених пов’язують цю асиметрію з вулканічною активністю. Можливо, вона була спровокована ударом, що утворив басейн Південний полюс — Ейткен.

Крім того, якщо пощастить, у зібраних «Чан’е-6» зразках, можуть виявитися фрагменти місячної мантії, вибиті під час утворення басейну Південний полюс — Ейткен. Їх вивчення може дати цінні відомості про внутрішню будову Місяця.

За матеріалами Spacenews

Новини інших медіа
GIRO: мікрозонд NASA для гравітаційної томографії
Який телескоп зможе побачити Космічний світанок
Квантовий годинник для глибоких космічних місій кидає виклик другому закону термодинаміки
Розмір не має значення: Hubble зазнімкував галактику з вибуховим зореутворенням
У NASA назвали нову дату старту приватної місії Ax-4
Астероїд Бенну спростував існування п’ятої фундаментальної сили природи
Космічна реновація: James Webb виявив популяцію галактик, яка сформувала вигляд Всесвіту
Удар Трампа по LIGO: Всесвіт може «замовкнути» для науки назавжди
На Плутоні виявили абсолютно новий тип клімату в Сонячній системі
Космічна фреска: 800 тис. галактик на величезній панорамі від James Webb