Другий в історії: китайський апарат сів на зворотний бік Місяця

Китайський апарат «Чан’е-6» здійснив успішну посадку на зворотному боці Місяця. Найближчим часом він розпочне збір зразків місячного ґрунту.

Вдала посадка

«Чан’е-6» запустили 3 травня, і через п’ять днів він вийшов на навколомісячну орбіту. 30 травня від апарата відокремився спускальний модуль. У ніч з 1 на 2 червня він здійснив успішну посадку, ставши лише другим в історії апаратом, який сів на зворотному боці Місяця. Зв’язок між «Чан’е-6» і Землею підтримують за допомогою спеціального апарата-ретранслятора «Цюецяо-2», запущеного в березні 2024 року.

У найближчі два дні «Чан’е-6» збиратиме зразки місячного ґрунту, а розташовані на борту спускального апарата прилади проведуть низку вимірювань. Крім того, очікується, що він випустить на поверхню невеликий ровер.

Після того як «Чан’е-6» закінчить збір проб, його злітний модуль стартує, автоматично зістикується зі службовим модулем на навколомісячній орбіті та перевантажить зразки в капсулу для повернення. Потім службовий модуль попрямує до Землі та скине капсулу в атмосферу. Вона має здійснити посадку 25 червня.

Таємниця зворотного боку Місяця

Місце посадки «Чан’е-6» було ретельно вибрано китайськими вченими. Він прибув на територію кратера Аполлон, який своєю чергою є частиною басейну Південний полюс — Ейткен — найбільшої підтвердженої ударної структури на Місяці. Її розміри становлять 2400×2050 км, а глибина сягає 8 км.

Видимий та зворотний бік Місяця. Джерело: NASA/JPL-Caltech/LRO

Вчені сподіваються, що зібрані «Чан’е-6» зразки дадуть змогу пролити світло на причини т. зв. асиметрії місячних півкуль. Річ у тім, що звернений до Землі та зворотний бік Місяця дуже сильно відрізняються один від одного. Якщо видимий бік супутника покритий великою кількістю морів, то на зворотному боці їх практично немає — зате він набагато сильніше кратерований. Крім цього, товщина кори на зворотному боці Місяця в середньому на 10 км більша, ніж на видимому. Більшість учених пов’язують цю асиметрію з вулканічною активністю. Можливо, вона була спровокована ударом, що утворив басейн Південний полюс — Ейткен.

Крім того, якщо пощастить, у зібраних «Чан’е-6» зразках, можуть виявитися фрагменти місячної мантії, вибиті під час утворення басейну Південний полюс — Ейткен. Їх вивчення може дати цінні відомості про внутрішню будову Місяця.

За матеріалами Spacenews