Draper відправить місію на зворотний бік Місяця

Компанія Draper отримала 73-мільйонний контракт NASA на доставлення кількох вантажів на зворотний бік Місяця. Він був виданий у межах програми CLPS (Commercial Lunar Payload Services), основною метою якої є залучення американської індустрії до освоєння супутника планети.

Спускний апарат Draper на Місяці (концепт). Джерело: Draper

За умовами угоди, Draper відповідає за інтеграцію вантажу, його доставлення із Землі на Місяць (для посадки буде використана платформа SERIES-2, що розробляється компанією) та операції на місячній поверхні. Це вже восьмий контракт, виданий у межах програми CLPS.

Ударний басейн Шредінгер

Місцем посадки місії стане ударний басейн Шредінгер 312-кілометровий кратер, розташований неподалік південного полюса Місяця. Це місце дуже цікавить геологів. Шредінгер є одним із наймолодших місячних кратерів. Удар, що утворив його, зірвав місячну кору, оголивши верхню частину мантії у внутрішньому кільці. Зовнішнє кільце кратера складається з ударного розплаву.

Кратер Шредінгер. Джерело: NASA

Ще одна цікава особливість ударної формації полягає в тому, що її дно вкрите гладкими осадовими відкладеннями. На думку вчених, після утворення кратер став місцем виверження. Вчені сподіваються, що вивчення басейну дозволить їм краще зрозуміти теплові та геофізичні властивості надр Місяця, а також електричні та магнітні властивості поверхні у місці, прихованому від впливу електромагнітних полів Землі.

Корисне навантаження місії Draper

Спускна платформа Draper має доправити на Місяць прилади для здійснення трьох експериментів NASA загальною масою 95 кг. Серед них:

  • Пара сейсмометрів FSS (Farside Seismic Suite), які нададуть перші в історії сейсмічні дані на зворотному боці Місяця.
  • Комплект корисного навантаження LITMS (Lunar Interior Temperature and Materials Suite). Він призначений для дослідження структури теплового потоку та підповерхневої електропровідності місячного ґрунту.
  • Інструмент LuSEE (Lunar Surface ElectroMagnetics Experiment), який проведе всебічне вивчення електромагнітних явищ на поверхні Місяця. LuSEE також використовує вимірювання плазмових хвиль для характеристики місячної іоносфери та взаємодії сонячного вітру й магнітосферної плазми з магнітними полями місячної поверхні та земної кори.

Наразі реалізація місії Draper запланована на 2025 рік. Поки що невідомо, який саме пусковий оператор буде обраний для її запуску до Місяця.

Нагадаємо, що недавно NASA перенесла на 2024 рік запуск місяцехода VIPER.

За матеріалами https://www.nasa.gov